Pregled bibliografske jedinice broj: 445018
Dijagnostika procesne opreme infracrvenom termografijom
Dijagnostika procesne opreme infracrvenom termografijom // Knjiga sažetaka VIII. susreta mladih kemijskih inženjera 2010. / Bolf, Nenad ; Šoljić Jerbić, Ivana (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2010. str. 41-41 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 445018 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dijagnostika procesne opreme infracrvenom termografijom
(Diagnostics of Process Equipment with Infrared Thermography)
Autori
Turković, Martina ; Bolf, Nenad
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka VIII. susreta mladih kemijskih inženjera 2010.
/ Bolf, Nenad ; Šoljić Jerbić, Ivana - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2010, 41-41
ISBN
978-953-6470-48-8
Skup
VIII. susret mladih kemijskih inženjera 2010.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.02.2010. - 19.02.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
infracrvena termografija; dijagnostika procesa; nadzor kvalitete; kemijsko inženjerstvo
(infrared thermography; process diagnostic; quality control; chemical engineering)
Sažetak
Infracrvena (IC) termografija postala je važan alat za fundamentalna i primijenjena istraživanja na širokom polju istraživanja, od prijenosa topline, nerazarajućih ispitivanja, mehanike fluida i krutina, biomedicinskih primjene, zaštite okoliša itd. Koristi se kod preventivnog održavanja, ranog otkrivanja kvarova na mehaničkoj i električnoj opremi, nerazarajuća ispitivanja, ispitivanje kvalitete proizvoda, istraživanje i razvoj novih proizvoda, pregled izolacije, zgradarstvu, medicinskoj dijagnostici, protupožarnom djelovanju te traganju i spašavanju. Termografski sustavi mogu riješiti niz problema u procesnoj industriji vezanih uz prediktivno održavanje, ispitivanje kvalitete, sigurnost i ekonomičnost rada. Porast temperature ukazuje u ranoj fazi na probleme pri radu strojeva i postrojenja, a termografijom se otkrivaju kritične točke bez prekida napajanja i zastoja u procesu proizvodnje. Osnovni prioritet je osigurati visoku djelotvornost i ekonomičan rad postrojenja. U ovom radu prikazan je rad termografskih sustava za nekontaktno mjerenje temperature. Dan je pregled primjene, a istaknute su primjene u kemijskom inženjerstvu, graditeljstvu, energetici, elektrotehnici, strojarstvu i medicini. Poseban naglasak dan je na industrijsku primjenu u svrhu osiguranja kvalitete i automatskog vođenja procesa. U praktičnom dijelu opisan je postupak termografskog mjerenja i radnje koje je pri tome potrebno provesti. Kao rezultat rada dani su primjeri termografskih izvještaja na temelju mjerenja provedenih na industrijskim postrojenjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Nenad Bolf
(autor)