Pregled bibliografske jedinice broj: 444884
ENTOMOFAUNA MRKVE U SUSTAVU EKOLOŠKE PROIZVODNJE
ENTOMOFAUNA MRKVE U SUSTAVU EKOLOŠKE PROIZVODNJE, 2010., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 444884 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ENTOMOFAUNA MRKVE U SUSTAVU EKOLOŠKE PROIZVODNJE
(ENTOMOFAUNA OF CARROT IN ECOLOGICAL PRODUCTION)
Autori
Polić, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
29.01
Godina
2010
Stranica
37
Mentor
Bažok, Renata
Ključne riječi
dominantnost; ekološka proizvodnja; entomofauna; frekvencija; mrkva
(ecological production; entomofauna; carrot)
Sažetak
Poznavanje faunističkog sastava, biologije te ekologije štetnih i korisnih vrsta temelj je za ocjenu kvalitete i zdravlja ekosustava polja mrkve. Pripremom Republike Hrvatske za članstvo u EU sve više će se pridavati važnost organiziranoj integriranoj i ekološkoj proizvodnji u kojoj se proizvođači moraju pridržavati temeljnih načela. Cilj rada je utvrditi pojavu štetnih i korisnih vrsta kukaca u sustavu ekološke proizvodnje mrkve, dinamiku njihovih populacija tijekom vegetacije mrkve. Istraživanje je provedeno na polju u vlasništvu Poljoprivredne zadruge „Dolčina“, površine 1.560 m2 na području Primorsko goranske županije. Na istraživanom polju nisu korištena gnojiva i sredstva za zaštitu bilja. Entomofauna je prikupljana metodom žutih ljepljivih ploča (Pherocon AM mamacima) i vizualnim pregledom. Prikupljeni člankonošci determinirani su prema ključevima za determinaciju na Zavodu za poljoprivrednu zoologiju. Nakon što su utvrđeni pripadnici pojedinih redova razreda Insecta pristupilo se utvrđivanju dominantnosti, frekvencije pojavljivanja i dinamike. Ukupno je uhvaćeno 22.654 jedinki razreda Insecta. Sve uhvaćene jedinke razvrstane su u 8 redova. Kao eudominantni redovi ističu se Thysanoptera, Hemiptera i Diptera. Najčešće štetne vrste koje su po frekvenciji eukonstantne pripadaju redovima Thysanoptera, Hemiptera, Hymenoptera, Coleoptera i Diptera. Budući da je većina uhvaćena na žutim ljepljivim pločama nije bilo moguće utvrditi o kojim se vrstama radi. Od korisnih vrsta pronađene su jedinke T. viridisima, A. bipunctata, C. septempunctata, P. 14- punctata, P. 22 – punctata, C. Carnea , i jedinke iz porodica Ichneumonidae, Carabidae i Syrphidae. Provedeno istraživanje dalo je prilog poznavanju entomofaune mrkve i međusobnog odnosa pojedinih redova u ekološkom uzgoju. Da bi se dobio uvid u kompletnu entomofaunu slična istraživanja bilo bi nužno nadopuniti i korištenjem drugih metoda kojima se utvrđuje brojnost štetnika koji se kreću po tlu npr. Barberove posude, kao i onih koji su dobri letači ili nisu privučeni žutom bojom (Lepidoptera) npr. metoda ulova entomološkom mrežom. Važna nadopuna ovim istraživanjima bilo bi utvrđivanje šteta od pojedinih vrsta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Renata Bažok
(mentor)