Pregled bibliografske jedinice broj: 444867
Što zaštiti bilja i hrvatskoj poljoprivredi donosi "Pravilnik o dobroj istraživačkoj praksi"?
Što zaštiti bilja i hrvatskoj poljoprivredi donosi "Pravilnik o dobroj istraživačkoj praksi"? // Glasilo biljne zaštite 10, 1/2-dodatak, Sažeci 54. Seminara biljne zaštite / Bogdan Cvjetković (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2010. str. 46-47 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 444867 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Što zaštiti bilja i hrvatskoj poljoprivredi donosi "Pravilnik o dobroj istraživačkoj praksi"?
(The importance of the regulation on the good experimental practice for croatian plant protection and agriculture?)
Autori
Bažok, Renata ; Cvjetković, Bogdan ; Igrc Barčić, Jasminka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Glasilo biljne zaštite 10, 1/2-dodatak, Sažeci 54. Seminara biljne zaštite
/ Bogdan Cvjetković - Zagreb : Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2010, 46-47
Skup
54. seminar biljne zaštite
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.02.2010. - 12.02.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dozvola za promet; sredstva za zaštitu bilja; biološka istraživanja
(market permition; plant protection products; bioassays)
Sažetak
Sukladno Zakonu o zaštiti bilja (NN 10/94 i 117/03), postupak registracije sredstava za zaštitu bilja (SZB) u RH nalagao je provođenje bioloških istraživanja učinkovitosti SZB. Novi Zakon o sredstvima za zaštitu bilja (NN 70/05) koji se počeo primjenjivati od 01.01.2007. pretpostavlja uvođenje novih postupaka pri registraciji SZB. Popratni propisi koji su nužni da bi se novi postupci mogli provoditi doneseni su i primjena novih načela je otpočela. Zakonom se uvode jedinstvena načela registracije SZB koja vrijede i u ostalim zemljama EU. Novi način registracije SZB podrazumijeva ocjenjivanje dokumentacije podnositelja zahtjeva, a odnosi se između ostalog i na rezultate istraživanja učinkovitosti SZB. Rezultati istraživanja učinkovitosti SZB priznaju se pri ocjenjivanju samo ako su provedeni u laboratorijima koji su certificirani za provođenje dobre istraživačke prakse (GLP). Objavljivanjem „Pravilnika o dobroj istraživačkoj praksi” (NN107/09) omogućeno je da se i naše ustanove certificiraju za ovu djelatnost. Do sada su službena istraživanja učinkovitosti SZB bila u nadležnosti „Zavoda za zaštitu bilja u poljoprivredi i šumarstvu RH“, a u novom postupku ista ustanova (integrirana u novo osnovani HCPHS) postaje odgovorna za ocjenjivanje dokumentacije, te ne može biti akreditirana i za istraživanja. Izvjesno je da će u postupak certifikacije krenuti neke druge ustanove. Pravilnik je nedorečen i nedovoljno definira dio koji se odnosi na stručne kriterije kojima moraju zadovoljavati podnosioci zahtjeva. Neki kriteriji (posjedovanje vlastitih parcela ili površina u zakupu, posjedovanje mehanizacije za obradu tla, sjetvu i sl.) su stručno manje osnovani. Stoga predviđamo da će postupak certificiranja domaćih ustanova vjerojatno teći vrlo sporo. To znači da će većina SZB dobiti dozvolu u RH temeljem rezultata istraživanja provedenih u drugim zemljama. Ako se uzme u obzir i činjenica da je uvoz SZB koja nemaju dozvolu u RH, a namijenjena su znanstvenim ili pred-registracijskim istraživanjima, novim Zakonom dosta otežan, nameće se zaključak da će istraživanja ovog tipa u nas postati gotovo nemoguća. To znači da će poljoprivredni proizvođači u prvim godinama primjene novih SZB morati vjerovati isključivo stranim iskustvima, a hrvatska znanost ostaje onemogućena u stjecanju spoznaja koje treba prenijeti u praksu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb