Pregled bibliografske jedinice broj: 444294
PREDVIĐANJE NELIKVIDNOSTI PODUZEĆA U HRVATSKOJ
PREDVIĐANJE NELIKVIDNOSTI PODUZEĆA U HRVATSKOJ // Zbornik Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, 200 (2009), 2; 21-36 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 444294 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PREDVIĐANJE NELIKVIDNOSTI PODUZEĆA U HRVATSKOJ
(FORECASTING ENTERPRISE ILLIQUIDITY IN CROATIA)
Autori
Šarlija, Nataša ; Penavin, Stipan ; Harc, Martina
Izvornik
Zbornik Ekonomskog fakulteta u Zagrebu (1333-8900) 200
(2009), 2;
21-36
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
likvidnost; insolventnost; predviđanje; financijski koeficijenti; determinante nelikvidnosti
(liquidity; insolvency; prediction; financial coefficients; determinants of insolvency)
Sažetak
U ovom radu, primjenom logističke regresije, kreiran je statistički model koji predviđa kratkoročnu nelikvidnost. Model je specifičan za poduzeća u Hrvatskoj, a rezultat daje vjerojatnost da će poduzeće u idućem jednogodišnjem razdoblju biti nelikvidno. U kreiranju statističkog modela korišteni su financijski koeficijenti likvidnosti, zaduženosti, aktivnosti, ekonomičnosti i profitabilnosti te su kao prediktivne varijable korištene i djelatnost i županija. U analizi je korišteno 29 varijabli, a konačan model se sastoji od 16 varijabli koje se odnose na financijske pokazatelje i 3 varijable koje se odnose na djelatnost i županiju. Rezultati pokazuju da su za predviđanje nelikvidnosti poduzeća u Hrvatskoj značajniji koeficijenti iz svih 5 grupa financijskih pokazatelja: (i) likvidnost (koeficijent tekuće likvidnosti, kratkotrajna imovina prema ukupnoj imovini, neto obrtni kapital), (ii) zaduženost (faktor zaduženosti, stupanj pokrića 1, odnos obveza prema kapitalu, pokriće troškova lamata), (iii) aktivnost ( koeficijent obrta ukupne imovine, koeficijent obrta kratkotrajne imovine, trajanje kreditiranja od dobavljača, trajanje naplate potraživanja, dani vezivanja zaliha), (iv) ekonomičnost (ekonomičnost ukupnog poslovanja, ekonomičnost poslovnih aktivnosti, ekonomičnost financiranja), profitabilnost (neto profitna marža). Osim toga, analiza je pokazala da postoje razlike u likvidnosti poduzeća u Hrvatskoj s obzirom na djelatnost i županiju. Preciznost kreiranog modela ispitana je na testnom uzorku. Stopa pogodaka za likvidna poduzeća iznosi 68, 16%, a za nelikvidna 74, 22%.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
010-0101195-0866 - Jačanjem regionalne konkurentnosti do gospodarskog prosperiteta (Borozan, Đula, MZOS ) ( CroRIS)
010-0101195-1048 - Modeli za ocjenu rizičnosti poslovanja poduzeća (Šarlija, Nataša, MZOS ) ( CroRIS)
010-0102590-2587 - Komparativni razvoj agroturizma u Istarskoj i Osječko-baranjskoj županiji (Leko-Šimić, Mirna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Osijek
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Journal of Economic Literature