Pregled bibliografske jedinice broj: 443532
Nekateri aktualni vidiki ravnanja s okoljem Neki aktualni pristupi upravljanja okolišen
Nekateri aktualni vidiki ravnanja s okoljem Neki aktualni pristupi upravljanja okolišen // Knowledge and business challenge of globalisation: proceedings of the 1st international scientific conference, Znanje in poslovni izzivi globalizacije [elektronski vir] / Merkač Skok, Marjana ; Cingula, Marijan (ur.).
Celje: Fakulteta za komercialne in poslovne vede, Celje, 2009. str. 275-283 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, pp prezentacija, znanstveni)
CROSBI ID: 443532 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nekateri aktualni vidiki ravnanja s okoljem Neki aktualni pristupi upravljanja okolišen
(Some current aspects on environmental management)
Autori
Peršić, Milena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, pp prezentacija, znanstveni
Izvornik
Knowledge and business challenge of globalisation: proceedings of the 1st international scientific conference, Znanje in poslovni izzivi globalizacije [elektronski vir]
/ Merkač Skok, Marjana ; Cingula, Marijan - Celje : Fakulteta za komercialne in poslovne vede, Celje, 2009, 275-283
ISBN
978-961-6603-94-2
Skup
Knowledge and business challenge of globalisation: proceedings of the 1st international scientific conference
Mjesto i datum
Celje, Slovenija, 12.11.2009. - 13.11.2009
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
LCA; EMS; EMAS; ISO 14000ff; GRI; računovodstvo okoliša
(LCA; EMS; EMAS; ISO 14000ff; GRI; eco - accounting)
Sažetak
Na razini turističke destinacije je potrebno osigurati informacije, temeljem kojih će se sustavno osigurati podrška procesu objektivnog sagledavanja i vrednovanja činjenica iz opredjeljenja o ekonomskim aktivnostima temeljenim na prihvaćenim načelima turističke politike, operacionalizirane u razvojnom modelu. U realizaciji tog modela nužno je osigurati konsenzus svih sudionika turističke ponude, kao i partnerski odnos u realizaciji eko-projekata od zajedničkog interesa, obzirom da ne postoji mogućnost pozicioniranja jednog eko-hotela izvan koncepta eko-turističke destinacije kao cjeline. Sastavlja li se Eko-bilanca na razini turističke destinacije, tada se menadžmentu osiguravaju relevantne informacije o poziciji svakog subjekta u ostvarenju načela unapređenja i zaštite okoliša na razini turističke destinacije. Upravo se kroz sagledavanje elemenata eko-bilance na različitim hijerarhijskim razinama osiguravaju informacije koje su dio ciklusa integralnog upravljanja eko-kvalitetom turističke destinacije, a kao dijela sustava u kojem se osigurava sustavno sagledavanja visine i strukture odstupanja, kao indikatora učinkovitosti pojedinih elemenata eko-razvoja turističke destinacije. Upravo je na ovako koncipiranoj informacijskoj osnovici moguće zaštititi realne interese unutar partnerskog odnosa svih sudionika uključenih u projekte zaštite i unapređenja okoliša na razini turističke destinacije. U tom smislu potrebno je svim partnerima osigurati informacije o rezultatima empirijskih, kvantitatinih i kvalitatitvnih mjerenja temeljenih na zajednički prihvaćenim eko-polazištima, a radi ocjene stanja u različitim područjima turističkog razvoja. Održivi razvoj turizma turističke destinacije stoga zahtjeva ustrojavanje i prihvaćanje indikatora za sustavnu kontrolu ulaganja u unapređenje i zaštitu okoliša u procesu kontinuiranog poboljšanja kvalitete. Na globalnom turističkom tržištu se pristup pripremi ovih indikatora temelji na opće prihvaćenim standardima kontrole okoliša (norme ISO 14000ff, EMAS I, EMAS II…). i standardima sustavnog unapređenja kvalitete ( norme ISO 9000ff), a njihova primjena postaje dragocjenom, dapače, nezaobilaznom informacijskom osnovom za upravljanje turističkim razvojem svake turističke destinacije. Stoga se predmet ovog istraživanja upravo usmjerava na sagledavanje elemenata od značaja za osiguranje informacijske osnovice, koja će biti realnom osnovicom uspostavljanja partnerskih odnosa u različitim projektima, koji su od zajedničkog interesa, a odnose se na područje unapređenja i zaštite okoliša na razini turističke zajednice kao cjeline.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
067-0811272-1074 - Perspektiva primjene upravljačkog računovodstva u javnom sektoru RH (Vašiček, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
116-2012298-2574 - Obnovljivi izbori energije za eko-hotel i eko-turističku destinaciju (Blažević, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija
Profili:
Milena Peršić
(autor)