Pregled bibliografske jedinice broj: 443184
Mladi i sigurnost - osjećaju li se mladi sigurno u gradu Zagrebu
Mladi i sigurnost - osjećaju li se mladi sigurno u gradu Zagrebu. Zagreb: Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Zagreb, 2009 (monografija)
CROSBI ID: 443184 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mladi i sigurnost - osjećaju li se mladi sigurno u gradu Zagrebu
(The Young and Safety - do Young feel safe in City of Zagreb)
Autori
Galić, Romana ; Ljubotina, Damir ; Matić, Renato ; Matešković, Dragana ; Ninić, Andreja
Ostali urednici
Galić, Romana
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, strucna
Izdavač
Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Zagreb
Grad
Zagreb
Godina
2009
Stranica
88
ISBN
978-953-7479-15-2
Ključne riječi
mladi; sigurnost; grad Zagreb
(the young; safety; city of Zagreb)
Sažetak
Tijekom rujna 2008. sazvana je u Gradskom poglavarstvu Grada Zagreba savjetodavna konferencija „Gradom protiv nasilja“ s ciljem stjecanja potpunije slike o stvarnom stanju sigurnosti u gradu, detekciji uzroka porasta nesigurnosti i nasilja, strukturiranju politike o percepciji sigurnosti građana i odgovorne politike prema mladima i subkulturama. Nakon sadržajne rasprave, s posebnim fokusom na nasilje te na nasilje sa smrtonosnim posljedicama među mladima, uslijedio je niz aktivnosti s ciljem senzibiliziranja javnosti za problem nasilja među djecom i mladima te jačanja sigurnosti na ulicama Zagreba. Svjesni činjenice da je proces zaustavljanja i sprečavanja nasilja dugotrajan proces koji zahtjeva pravovremeno prepoznavanje i sprečavanje uzroka nasilničkih oblika ponašanja, u okviru akcije provedeno je pilot istraživanje među mladima, vezano za pitanje sigurnosti. Istraživanje je osmišljeno u suradnji sa stručnjacima Gradskog ureda za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje te vanjskim suradnicima (sociolozima, socijalnim radnicima, psiholozima). Anketiranje je provedeno 7. i 8. studenog 2008. na mjestima izlaska mladih na području grada Zagreba. Pored 15 djelatnika Ureda, u akciju je bio uključen 51 volonter, kojima se ovom prilikom i zahvaljujemo na svojem doprinosu u istraživanju. Zahvaljujemo i djelatnicima Policijske uprave zagrebačke koji su nam pružili podršku tijekom anketiranja, uz diskretnu pratnju dežurnih policijskih patrola te posebno tijekom pripreme ove publikacije. Statističku analizu i interpretaciju podataka obavio je Centar za psihodijagnostičke instrumente Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Rad na pripremi publikacije provele su Romana Galić i Andreja Ninić iz Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, a uvodni dio je napisala Dragana Matešković (psiholog, Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba). Analizu rezultata i komentar rezultata napisao je prof. dr. sc. Damir Ljubotina (psiholog, Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu), dok je završni dio o prevenciji nasilja napisao doc. dr. sc. Renato Matić (sociolog, Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Psihologija, Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301683-1402 - Mjerenje latentnih psiholoških svojstava: Dispozicije i procesi ličnosti (Buško, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb