Pregled bibliografske jedinice broj: 441223
Trofička struktura zooplanktona u rukavcu rijeke Krapine
Trofička struktura zooplanktona u rukavcu rijeke Krapine, 2010., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 441223 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Trofička struktura zooplanktona u rukavcu rijeke Krapine
(Trophic structure of zooplankton community in the oxbow lake of Krapina River)
Autori
Grčić, Zlatko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
22.01
Godina
2010
Stranica
50
Mentor
Špoljar, Maria
Ključne riječi
zooplankton ; prozirnost vode ; trofičke skupine ; veličina tijela ; predacija riba
(zooplankton ; water transparency ; trophic groups ; body size ; fish predation)
Sažetak
Istraživanje zooplanktona u rukavcu rijeke Krapine provedeno je u razdoblju od siječnja do lipnja 2008. godine na dvije postaje. Postaja P je bila smještena u zoni slobodne vode, a postaja L u litoralnoj zoni. Sezonske i prostorne promjene trofičke strukture zooplanktona razmatrane su na organizmima iz skupina kolnjaka (Rotifera), rašljoticalaca (Cladocera) i veslonožaca (Copepoda). Istraživanje je provedeno u zimskom razdoblju bez emerzne vegetacije te u proljetnom razdoblju s razvijenom emerznom vegetacijom. Osnovna hipoteza u ovom radu bila je da prozirnost vode i morfometrijska obilježja litoralne zone te raznolikost makrofita utječu na trofičku strukturu zooplanktona u plitkim eutrofnim jezerima. Ciljevi istraživanja bili su sljedeći: 1. analizirati i utvrditi utjecaj hranjivih tvari i izvora hrane na brojnost i biomasu trofičkih skupina zooplanktona ; 2. utvrditi utjecaj prozirnosti vode i riblje predacije na veličinske kategorije zooplanktona u litoralnoj zoni i zoni slobodne vode ; 3. analizirati fizičko-kemijske čimbenike i njihov utjecaj na trofičku strukturu zooplanktona u zoni slobodne vode i u litoralnoj zoni. U litoralnoj zoni zabilježen je veći broj svojti (postaja P 25, postaja L 36), ali manja brojnost jedinki (srednja vrijednost: P 650±383 jed/L, L 354±169 jed/L) i biomasa suhe tvari (P 216±260 μg/L, L 203±214 μg/L) zooplanktona u odnosu na zonu slobodne vode. U trofičkoj strukturi kolnjaci su prevladavali na obje postaje, čemu je brojnošću najviše pridonijela mikrofiltratorska vrsta Keratella cochlearis. Fizičko-kemijski čimbenici nisu se statistički značajno razlikovali između istraživanih postaja (p > 0, 05). Prozirnost i temperatura vode, konduktivitet te koncentracije otopljene i suspendirane organske tvari statistički su značajno pozitivno korelirali s ukupnom biomasom zooplanktona i indeksa raznolikosti vrsta (H’). Utjecaj predacije riba očitovao se u dominantnoj biomasi veslonožaca u zoni slobodne vode koji dobro izbjegavaju predatorski pritisak (veličina tijela 1000 - 1500 μm, veličinska kategorija VII) te dominantnoj biomasi rašljoticalaca u litoralnoj zoni koji su osjetljiviji na predaciju te nalaze zaštitu u zoni vodenih makrofita (veličina tijela 500 – 1000 μm, veličinska kategorija VI). Rezultati ovog rada ukazuju da stupanj prekrivenosti litoralne zone makrofitima te prozirnost vode imaju značajan utjecaj na primarnu produkciju, a time i trofičku strukturu i prostorni raspored veličinskih kategorija zooplanktona.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-119-0000000-1205 - Implementacija funkcionalnog ustroja akvatičkih zajednica u valorizaciji okoliša (Primc, Biserka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Maria Špoljar
(mentor)