Pregled bibliografske jedinice broj: 440239
Pronos sestona i makroinvrtebrata na slapištima hidrosustava Plitvičkih jezera
Pronos sestona i makroinvrtebrata na slapištima hidrosustava Plitvičkih jezera, 2009., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 440239 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pronos sestona i makroinvrtebrata na slapištima hidrosustava Plitvičkih jezera
(Transport of seston and macroinvertebrate drift on waterfall sites of Plitvice Lakes hydrosystem)
Autori
Kirinčić, Vlatka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
17.12
Godina
2009
Stranica
45
Mentor
Primc-Habdija, Biserka
Neposredni voditelj
Sertić Perić, Mirela
Ključne riječi
seston; beskralježnjaci; mikrostanište; brzina strujanja vode; organska i anorganska tvar; Plitvička jezera
(seston; macroinvertebrates; microhabitat; flow velocity; organic and inorganic matter; Plitvice lakes)
Sažetak
Pronos sestona i drift makroinvertebrata istraživani su na šest mikrostaništa odabranog slapišta u hidrosustavu Plitvičkih jezera. Radi praćenja dnevne periodičnosti drifta, na svakom mikrostaništu, uzorkovanja sestona i drifta su provedena dva puta dnevno: u popodnevnim satima i u sumrak. S obzirom na pretpostavljeni značaj brzine strujanja vode, tijekom istraživanja se detaljnije pratio utjecaj tog čimbenika. Brzina strujanja vode razlikovala se u različitim mikrostaništima, ovisno o udaljenosti sedrenih barijera, međutim nije pokazivala značajne razlike na različitim dubinama unutar vodenog stupca istog mikrostaništa. Sastav sestona te sastav i brojnost faune drifta razlikovao se između različitih mikrostaništa, ali i na različitim dubinama unutar vodenog stupca istog mikrostaništa. Najveće količine ukupne organske i anorganske tvari u sastavu sestona te najveći broj beskralježnjaka u driftu zabilježen je u mikrostaništima smještenima na izlaznom kraju istraživačke dionice. Na svim mikrostaništima, većina čestica u nizvodnom transportu zabilježena je pri dnu vodenog stupca. Tijekom istraživanja, u driftu je ukupno pronađeno 13 različitih skupina beskralježnjaka. Najzastupljeniji u driftu bili su pripadnici skupina Oligochaeta, Cladocera, Coleoptera i Diptera iz porodice Simuliidae. Značajne razlike u sastavu i brojnosti dnevnog i noćnog drifta nisu opažene. Uočeni modeli nizvodnog otplavljivanja organizama i čestica supstrata objašnjavaju se kao posljedica hidromorfoloških razlika između mikrostaništa, prilagodbi lotičke makrofaune, veličine i težine transportiranih čestica te utjecaja dnevnih predatora duž istraživane dionice u hidrosustavu Plitvičkih jezera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-0000000-1205 - Implementacija funkcionalnog ustroja akvatičkih zajednica u valorizaciji okoliša (Primc, Biserka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb