Pregled bibliografske jedinice broj: 440178
Analiza majčinskog genetičkog naslješa bajaških Roma
Analiza majčinskog genetičkog naslješa bajaških Roma, 2009., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 440178 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza majčinskog genetičkog naslješa bajaških Roma
(Analysis of Maternal Genetic Heritage of Bayash Roma)
Autori
Cukrov, Slavena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
15.07
Godina
2009
Stranica
78
Mentor
Peričić Salihović, Marijana
Ključne riječi
mitohondrijska DNA; bialelni biljezi; HVS-I sljedovi; Romi Bajaši; genetička struktura; haplotip; haplogrupa; majčinska nasljedna linija
(mitochondrial DNA; SNPs; HVS-1 region; Bayash Romani; genetic structure; haplotype; haplogroup; maternal lineage)
Sažetak
U ovom radu proučavana je genetička struktura dviju populacija Roma Bajaša, iz Baranje i Međimurja. Analizirano je 12 bialelnih biljega i HVS-I sljedovi mitohondrijske DNA, na uzorku od 388 pripadnika populacije Roma Bajaša oba spola, i to 237 iz Baranje i 151 iz Međimurja. Utvrđeno je da je haplogrupa M najzastupljenija haplgrupa u ukupnoj bajaškoj populaciji, što svjedoči o prisustvu autohtonih romskih majčinskih linija indijskog podrijetla u istraživanoj populaciji. Analiza razdiobe učestalosti haplogrupa istraživanih populacija pokazala je značajnu razliku. Kod baranjskih Roma Bajaša haplogrupa M je najučestalija, dok je kod međimurskih Roma Bajaša najzastupljenija haplogrupa X(X2), što je rezultat djelovanja genetičkog pomaka u istraživanim populacijama kao rezultat reproduktivne izolacije endogamnih romskih skupina. Analizom mutacija unutar HVS-I regije utvrđeno je da su najučestaliji haplotipovi unutar haplogrupa zajednički objema populacijama, što ukazuje na zajedničko podrijetlo bajaških Roma iz Baranje i Međimurja. Visoka učestalost haplogrupe H i njena najveća različitost unutar obje populacije, upućuje na tok gena s geografski bliskom populacijom kontinentalne Hrvatske. Analizirajući podatke sa svim, u literaturi nam dostupnim, istraživanim romskim populacijama, dobivena je veća razina genetičke različitosti nego što je opisano u dostupnoj literaturi, što je i očekivano, s obzirom da su u analizu uključene nove romske populacije s različitom socijalnom, kulturnom, migracijskom i lingvističkom povijesti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
196-1962766-2763 - Molekularno-genetička obilježja populacija utemeljitelja - Romi kao model (Janićijević, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za antropologiju,
Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja "Ivan Vučetić"
Profili:
Marijana Peričić Salihović
(mentor)