Pregled bibliografske jedinice broj: 439490
Sastav mikrofitobentosa u rijeci Sutli
Sastav mikrofitobentosa u rijeci Sutli // Ribarstvo : znanstveno-stručni časopis za ribarstvo, 67 (2009), 4; 133-143 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 439490 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sastav mikrofitobentosa u rijeci Sutli
(Microphytobenthos in the Sutla River)
Autori
Tomec, Marija ; Teskeredžić, Zlatica ; Teskeredžić, Emin
Izvornik
Ribarstvo : znanstveno-stručni časopis za ribarstvo (1330-061X) 67
(2009), 4;
133-143
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
mikrofitobentos ; rijeka Sutla ; Hrvatska
(microphytobenthos ; the Sutla river ; Croatia)
Sažetak
Rijeka Sutla je granična rijeka između Hrvatske i Slovenije. Ukupna dužina joj je oko 91 km, od toga u Hrvatskoj 89 km. Istraživanje mikrofitobentosa provedeno je na šest lokaliteta duž rijeke Sutle. Uzorci su sabirani s određene površine karakterističnih staništa. Uz sakupljanje fitobentosa, izmjereni su osnovni fizikalno-kemijski pokazatelji: temperatura vode, pH i količina otopljenog kisika u vodi. Temperatura vode mijenjala se sukladno s promjenama temperature okolnoga zraka i dubine rijeke, a kretala se od 5, 1oC do 6, 3oC. pH vrijednost bila je između 7, 77 i 8, 14, a koncentracija otopljenog kisika (mgO2 /L) na šest lokaliteta bila je između 8, 6 mg/L i 14, 9 mg/L. U kvalitativnom sastavu mikrofitobentosa, utvrđeno je 87 vrsta mikrofita koji su pripadali sistematskim skupinama: Bacteriophyta, Cyanobacteria i Chrysophyta (Bacillariophyceae i Xanthophyceae). Najbrojnija skupina bile su dijatomeje ili Bacillariophyceae (76 vrsta ili 88, 3 %), s dominantnim vrstama rodova Achnanthes, Cocconeis, Cymbella, Gomphonema, Navicula, Nitzschia i Surirella. Relativno malim brojem vrsta bila je zastupljena skupina Cyanobacteria (9 vrsta ili 10 %), a prevladavale su nitaste alge roda Phormidium. Od ukupnog broja utvrđenih vrsta u mikrofitobentosu, 73 vrste ili 84 % bile su pokazatelji saprobnosti. Najviše je bilo beta-mezosaprobnih indikatora. Na osnovi indikatorskih vrijednosti nađenih vrsta u mikrofitobentosu na šest lokaliteta, P-B indeks saprobnosti kretao se od 1, 8 do 2, 0. Ove vrijednosti upućuje na kakvoću vode II vrste na istraživanom dijelu rijeke Sutle.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982934-2752 - Patologija organizama iz voda u odnosu na zagađivala i akvakulturu (Kapetanović, Damir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- ASFA: Aquatic Science and Fisheries Abstracts