Pregled bibliografske jedinice broj: 438123
Procjena troškova uklanjanja postojeće i izvedbe nove armiranobetonske konstrukcije lansirne rampe za ispitivanje torpeda u Rijeci
Procjena troškova uklanjanja postojeće i izvedbe nove armiranobetonske konstrukcije lansirne rampe za ispitivanje torpeda u Rijeci // Zbornik radova (Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci), XII (2009), 217-230 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 438123 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena troškova uklanjanja postojeće i izvedbe nove armiranobetonske konstrukcije lansirne rampe za ispitivanje torpeda u Rijeci
(Cost Estimation of Removal of Existing and New Reinforced Concrete Rijeka Torpedo Launch Pad Station Construction)
Autori
Buha, Lana ; Car-Pušić, Diana ; Marović, Ivan
Izvornik
Zbornik radova (Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci) (0350-8552) XII
(2009);
217-230
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
lansirna rampa Torpedo; industrijska baština; sanacija armirano-betonske konstrukcije; procjena troškova
(Torpedo launch pad station; industrial heritage; reinforced concrete construction preservation; cost estimation)
Sažetak
Izgradnja objekta lansirne rampe Torpedo započela je 1929. godine, te se odvijala u dvije etape ; gradnjom istočnog, a potom i zapadnog broda. Gradnja zapadnog broda dovršena je oko 1945. godine čime je objekt zaokružen u cjelinu kakva nam je poznata i danas. Građevina lansirne rampe je bila u funkciji testiranja torpeda sve do 1966. godine, a od tada ostaje neiskorištena i vidno zapuštena. Stav Grada Rijeke, kao i niza zainteresiranih čimbenika, jest da je, s obzirom na zapuštenost i oštećenje objekta, potrebno pristupiti sanaciji i prenamjeni lansirne rampe Torpedo u skladu s prostornom dokumentacijom, u cilju očuvanja industrijske baštine grada Rijeke i adekvatnog iskorištenja gradskog prostora. O koliko važnom i vrijednom spomeniku industrijske baštine je riječ, pokazuje i rješenje Ministarstva kulture Republike Hrvatske, doneseno u lipnju 2008. godine, kojim je utvrđen status kulturnog dobra ove građevine. Sanacija objekta se može izvesti popravkom ili zamjenom oštećenih armiranobetonskih elemenata, dok se kod prenamjene mora voditi računa o postojećim gradskim planovima. U ovom radu daje se procjena troškova uklanjanja postojeće i izgradnje nove armiranobetonske konstrukcije, što se može smatrati “ishodišnim izračunom” koji omogućava procjenu troškova sanacije pojedinih konstruktivnih elemenata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
082-0822156-2992 - Optimizacija produktivnosti u projektno usmjerenim sustavima u građevinarstvu (Završki, Ivica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Rijeka