Pregled bibliografske jedinice broj: 437433
Zakorjenjivanje i aklimatizacija crnoplodne aronije (Aronia melanocarpa Michx.) razmnožene u uvjetima in vitro
Zakorjenjivanje i aklimatizacija crnoplodne aronije (Aronia melanocarpa Michx.) razmnožene u uvjetima in vitro, 2009., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 437433 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zakorjenjivanje i aklimatizacija crnoplodne aronije (Aronia melanocarpa Michx.) razmnožene u uvjetima in vitro
(Rooting and acclimatization of black chokeberry (Aronia melanocarpa Michx.) shoots)
Autori
Črnjević, Silvija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
10.07
Godina
2009
Stranica
41
Mentor
Prof. dr. sc. Pevalek-Kozlina, Branka
Neposredni voditelj
Dr. sc. Babić, Marija
Ključne riječi
Aronia melanocarpa; mikroporpagacija; MS; zakorjenjivanje; aklimatizacija
(Aronia melanocarpa; micropropagation; MS; rooting; acclimatization)
Sažetak
Crnoplodna aronija (Aronia melanocarpa Michx.) je listopadni grm iz porodice Rosaceae. Zbog izvanrednih antioksidacijskih svojstava plodova, vrsta je uvedena u kulturu in vitro. U ovom radu prikazani su rezultati istraživanja zakorjenjivanja i aklimatizacije crnoplodne aronije na hranjivoj podlozi MS s različitim koncentracijama makroelemenata (MS, ½ MS i ¼ MS). Najveća stopa zakorjenjivanja (85, 4%) te najbolje morfološke značajke biljaka postignute su na podlozi ½ MS. Istraživanje je nastavljeno na ½ MS uz dodatak auksina α-naftalenoctene kiseline (NAA) i indol-3-maslačne kiseline (IBA). Dodani auksini inhibirali su stvaranje primarnog te potaknuli stvaranje adventivnog korijenja iz prethodno nastalog kalusnog tkiva. Na podlozi s 1, 5 mg/L NAA stopa adventivnog zakorjenjivanja iznosila je 95, 8%, a na podlozi s 1, 0 mg/L IBA postotak adventivnog zakorjenjivanja iznosio je 100%. Aklimatizacija in vitro zakorjenjenih biljaka bila je podjednako uspješna (u 80-90% biljka) na komercijalnom (COMPO SANA) i na pripremljenom supstratu (mješavina pumice, tenisit i treseta u omjeru 3:3:1). Zakorjenjivanje izdanaka ex vitro provedeno je na istim supstratima uz istovremenu aklimatizaciju, te se pokazalo manje uspješnim (u 50-60% biljaka) od aklimatizacije biljaka prethodno zakorjenjenih u uvjetima in vitro (u 80-90% biljka).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1191196-1202 - Molekularni mehanizmi odgovora hrvatskih endemičnih i rijetkih biljaka na stres (Pevalek-Kozlina, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Marija Babić
(mentor)