Pregled bibliografske jedinice broj: 436676
Relacije vjerovanja u imanentnu i ultimativnu pravdu s generaliziranim očekivanjima u pogledu budućnosti
Relacije vjerovanja u imanentnu i ultimativnu pravdu s generaliziranim očekivanjima u pogledu budućnosti // Sažeci radova s 1. Sarajevskih dana psihologije / Đapić, Renko (ur.).
Sarajevo: Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, 2009. str. 7-7 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 436676 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Relacije vjerovanja u imanentnu i ultimativnu pravdu s generaliziranim očekivanjima u pogledu budućnosti
(Relationships of the beliefs in immanent and ultimate justice with the generalized expectancies about the future)
Autori
Jurkin, Marina ; Ćubela Adorić, Vera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažeci radova s 1. Sarajevskih dana psihologije
/ Đapić, Renko - Sarajevo : Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, 2009, 7-7
Skup
1. Sarajevski dani psihologije
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 04.12.2009. - 05.12.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
imanentna pravda; ultimativna pravda; optimizam; pesimizam
(immanent justice; ultimate justice; optimism; pessimism)
Sažetak
Istraživanja relacije vjerovanja u pravedan svijet (VUPS) s dobrobiti i mentalnim zdravljem polaze od bazične pretpostavke da je VUPS adaptivno jer omogućuje pojedincu da svijet u kojem živi doživljava kao uređen, predvidljiv, smislen i dobronamjeran. U istraživanju povezanosti mjera VUPS s indikatorima dobrobiti i mentalnog zdravlja u različitim skupinama ispitanika najkonzistentnije je potvrđena pozitivna veza između VUPS i zadovoljstva životom. Veze s drugim indikatorima dobrobiti razmjerno su manje ispitivane, a nalazi nisu uvijek konzistentni. Cilj provedenog istraživanja bio je ispitati relacije vjerovanja u imanentnu pravdu (VIP) i ultimativnu pravdu (VUP) s mjerama optimizma, pesimizma i nade. Naime, uz osnovno uvjerenje o zasluženosti ishoda (VIP), vjerovanje u pravedan svijet ima i drugu dimenziju koja se odnosi na očekivanje pravednih kompenzacija u bližoj ili daljoj budućnosti (VUP). Za razliku od VIP koje je osjetljivije na opaženu nepravdu, VUP omogućuje pojedincu da otrpi nepravde, a da ne odustaje od fundamentalnog vjerovanja u pravednost. Dosadašnja istraživanja relacije VUP i VIP s dobrobiti ukazuju na adaptivnu funkciju VUP. Istraživanje koje će biti prikazano u ovom radu provedeno je u skupini od 117 studenata Sveučilišta u Zadru. Kao mjere navedenih konstrukata korištene su Skala vjerovanja u imanentnu i ultimativnu pravdu, Skala optimizma – pesimizma, Skala nade. U skladu s pretpostavkama o adaptivnoj funkciji VUP, utvrđene su značajne pozitivne korelacije između subskale VUP i mjera optimizma i nade dok VIP nije u značajnim korelacijama s navedenim mjerama. Nisu utvrđene značajne korelacije ovih vjerovanja sa pesimizmom. Dobiveni rezultati diskutiraju se u terminima nekih novijih tumačenja prirode i dimenzionalnosti konstrukta VUPS.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-1301422-1493 - Iskustva nepravde i psihološka dobrobit tijekom nekih životnih tranzicija (Ćubela Adorić, Vera, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Marina Vidaković
(autor)