Pregled bibliografske jedinice broj: 43507
Inteligentni antenski nizovi za prostornu selekciju signala
Inteligentni antenski nizovi za prostornu selekciju signala, 2000., magistarski rad, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
CROSBI ID: 43507 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Inteligentni antenski nizovi za prostornu selekciju signala
(Smart antenna arrays for spatial filtering)
Autori
Šišul, Gordan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Mjesto
Zagreb
Datum
22.11
Godina
2000
Stranica
87
Mentor
Zentner, Ervin
Ključne riječi
adaptivni antenski sustavi; algoritmi-MUSIC; R-MISIC; ESPRIT; fazni zakretači
(Smart antenna arrays; alghoritms-MUSIC; R-MUSIC; ESPRIT; phase shifters)
Sažetak
U radu su razmotreni inteligentni antenski nizovi za prostornu selekciju signala. Prikazani su suvremeni radiokomunikacijski sustavi i utjecaj modernih tehnologija na njihove karakteristike (CDMA, adaptivni antenski nizovi). Pokazano je da adaptivni antenski sustavi koji vrše veliku prostornu selekciju signala (fokusiraju glavnu laticu na korisnika, a nule dijagrama zračenja na neželjene signale) znatno poboljšavaju svojstva sustava. Uporabom inteligentnih nizova povećava se kapacitet sustava te područje pokrivanja. Kritički su uspoređeni antenski sustavi koji rade na osnovama različitih algoritama, a također su međusobno uspoređene i metode (algoritmi) određivanja smjera dolaska signala.
Detaljno je razmotren i projektiran odašiljački antenski niz s elektroničkim zakretanjem dijagrama zračenja. Osnovu njega čini upravljački sklop koji se sastoji od faznih zakretača i pojačala. Mjerenja su obavljena na svim izvedenim komponentama i cijelom sustavu. Područje rada napravljenog niza je frekvencija 1800 MHz, a niz ispravno radi i na frekvencijama +/-100 MHz od centralne frekvencije. Ostvareno je pomicanje glavne latice od +/-27.30°. Radi poboljšavanja karakteristika sustava moguće je:
a) Povećati fazne zakrete (spojiti više izvedenih faznih zakretača) i time ostvariti veći prostorni pomak glavne latice.
b) Koristiti pojačala s većim rasponom pojačanja kako bi se moglo ostvariti nizove s nejednolikom raspodjelom uzbuda antena (binomni niz, Čebiševljev niz).
Napravljeni sklop upotpunjuje postojeću laboratorijsku opremu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb