Pregled bibliografske jedinice broj: 435038
Patogeni potencijal monofiletskih izolata virusa tristeza (Citrus tristeza virus)
Patogeni potencijal monofiletskih izolata virusa tristeza (Citrus tristeza virus), 2009., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 435038 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Patogeni potencijal monofiletskih izolata virusa tristeza (Citrus tristeza virus)
(Pathogenic potential of monophyletic Citrus tristeza virus isolates)
Autori
Hančević, Katarina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.11
Godina
2009
Stranica
108
Mentor
Škorić, Dijana
Ključne riječi
Citrus tristeza virus; biološko indeksiranje; molekularna karakterizacija
(Citrus tristeza virus; biological indexing; molecular characterization)
Sažetak
Virus tristeza (Citrus tristeza virus, CTV) uzrokuje tristezu, najštetniju virozu agruma koja se u njima može manifestirati kroz vrlo jake patogene promjene, odnosno sindrome brzog propadanja, jamičavosti drva ili žutice sjemenjaka. Postoje i blagi izolati virusa koji su u biljkama gotovo neprimjetni. Interakcija virusnog genotipa, domaćinske biljke i okolišnih faktora utječe na razvoj simptoma bolesti. Pretpostavlja se da je sedam filogenetskih CTV-skupina utemeljenih na razlikama u nukleotidnom slijedu gena za kapsidni protein (CP) dobra osnova za predviđanje patogenog potencijala CTV-izolata. Za šest od opisanih sedam filogenetskih skupina izdvojila sam monofiletske izolate te sam molekularnom karakterizacijom CTV-CP-gena dokazala da se doista radi o takvim izolatima. Biološke značajke tj. patogeni potencijal svakog izolata sam istražila inokulacijom na 5 standardnih indikatorskih vrsta agruma. Uz to sam utjecaj različitih CTV-izolata na razvoj bolesti tristeza istražila i na vrsti Citrus wilsonii Tanaka-potencijalnom indikatoru tristeze, te na mandarini unšiu, najznačajnijoj vrsti agruma u nas. Najveći patogeni potencijal ostvarili su izolati koji redom spadaju u filogenetske skupine (Gp): 1, 2 i 4, dok se u skupine 3a, 5 i M svrstavaju izolati koji pojedinačno uzrokuju jedan od navedenih sindroma bolesti. Monofiletski izolati iz skupina Gp2 i GpM su razvili neočekivani patogeni učinak u odnosu na onaj predviđen u literaturi. Na vrstama C. wilsonii i mandarini unšiu dobiveni su prvi eksperimentalni podaci o patogenosti monofiletskih izolata iz šest navedenih skupina. Oni uglavnom pokazuju da su ove dvije vrste agruma osjetljivije na zaraze CTV-om nego se predviđalo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
Napomena
Disertacija sadržava i 3 priloga koji se protežu na dodatnih 29 stranica, a koji zbog zahtjeva za oblikovanje disertacije ne ulaze u nevedeni broj stranica. Provođenje laboratorijskih metoda molekularne karakterizacije CTV-izolata neposredno je vodila dr. sc. Silvija Černi, te je provela analize nukleotidnih sljedova koji su prikazani u sklopu ove disertacije.
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1191192-1222 - Molekularna varijabilnost biljnih patogena (Krajačić, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
091-0910468-0279 - Eliminacija patogena agruma i vinove loze metodama in vitro (Radić, Tomislav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Split,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb