Pregled bibliografske jedinice broj: 434802
Srednjovjekovna umjetnička topografija istočnohrvatske ravnice (od 11. do početka 14. st.)
Srednjovjekovna umjetnička topografija istočnohrvatske ravnice (od 11. do početka 14. st.), 2009., magistarski rad, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 434802 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Srednjovjekovna umjetnička topografija istočnohrvatske ravnice (od 11. do početka 14. st.)
(Medieval Art Topography of Eastcroatian plain (from 11th till beginning of 14th century))
Autori
Jukić, Vjekoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
13.10
Godina
2009
Stranica
224+84 table sa slikama i kartama
Mentor
Goss, Vladimir P.
Ključne riječi
Slavonija; Romanika; Gotika; Umjetnička topografija; pečujska biskupija; srednjovjekovna umjetnost
(: Slavonia; Romanesque; Gotic; Art Topography; Pécs Bishopric; Medieval Art)
Sažetak
Rad se bavi srednjovjekovnom umjetničkom topografijom istočnohrvatske ravnice. Ovo je područje u srednjem vijeku bilo dijelom Pečujske biskupije. Obrađena su 4 arhiđakonata Pečujske biskupije: Osuvački, Vukovski, Požeški i Morovićki (dva detaljno, a dva samo dijelomično tj. Onim dijelom koji geografski pripada spomenutom području). Obzirom na stanje na terenu, ostaci srednjovijekovnih spomenika traženi su na osnovu postojećih dokumenata, povijesnih podataka, objavljene literature i terenskim istraživanjima potpomognutim konzultiranjem, lokalnih stručnjaka, topo karata i Google Earth-a. Ovakvom metodom su uspostavljene određene konstante unutar kulturnog pejzaža istočnohrvatske ravnice koje su broj poznatih spomenika povećale i stvorile mrežu od devedesetak potencijalnih mjesta i preko stotinu potencijalnih crkvenih i svjetovnih srednjovjekovnih građevina na području istočnohrvatske ravnice. Nakon uvodnog dijela rada koji postupak i metodu istraživanja detaljno objašnjava slijedi razvrstavanje spomenika po pojedinim skupinama. U prvu skupinu su uvrštene sakralne građevine koje se dijele na katedrale (Đakovo), samostane, župne crkve te dvorske kapele i zadužbinske crkve. Župne crkve (kojih ujedno ima i najviše) dalje se dijele na mjesta sa očuvanim spomenicima ili istraženim ostacima, mjesta sa materijalnim tragovima arhitekture, mjesta koja su mogući položaji i mjesta sa naslućenim srednjovjekovnim spomenicima. Svjetovna arhitektura obuhvaća slobodne kraljevske gradove (Vukovar) i utvrde (njih dvadesetak). Nabrojane građevine (iako ih je veliki broj još uvijek neistražen) omogućile su i stanovite stilske analize koje su također pokazale određena pravila u formiranju kulturnog pejzaža, ali i načinu i obliku gradnje pojedinih vrsta građevina (npr. kružne utvrde). Analize pojedinih građevina i umjetničkih elemenata napravljene su u trećem dijelu rada čime su stvoreni određeni potencijali za daljnja istraživanja, bez čijih se provođenja priča o srednjovjekovnoj umjetnosti istočnohrvatske ravnice ne može do kraja završiti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-1300623-0946 - Romanika u međuriječju Save i Drave i europska kultura (Peter Goss, Vladimir, MZOS ) ( CroRIS)
130-1300623-0622 - Hrvatska umjetnička baština do stila 1200. u europskom kontekstu (Jurković, Miljenko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka