Pregled bibliografske jedinice broj: 433932
DVA POSLJEDNJA STOLJEĆA NADLEŽNOSTI PEČUŠKE BISKUPIJE U SJEVERNOJ SLAVONIJI I BARANJI
DVA POSLJEDNJA STOLJEĆA NADLEŽNOSTI PEČUŠKE BISKUPIJE U SJEVERNOJ SLAVONIJI I BARANJI // Scrinia Slavonica : godišnjak Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest, 1 (2009), 9; 465-470 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 433932 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
DVA POSLJEDNJA STOLJEĆA NADLEŽNOSTI PEČUŠKE BISKUPIJE U SJEVERNOJ SLAVONIJI I BARANJI
(THE LAST TWO CENTURIES OF THE JURISDICTION OF THE DIOCESE OF PECS IN NORTHERN SLAVONIA AND BARANJA)
Autori
Živaković-Kerže, Zlata
Izvornik
Scrinia Slavonica : godišnjak Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest (1332-4853) 1
(2009), 9;
465-470
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
18. stoljeće; župe; Sjeverna Slavonija; Baranja; Pečuška biskupija; Đakovačka ili Bosanska i Srijemska biskupija; 20. stoljeće
(parishes; Northern Slavonia; Baranja; Diocese of Pecs; Diocese of Bosnia and Srijem; 18th century; 20th century)
Sažetak
Odlukom „Universi orbis Ecclesiis“ pape Klementa XIV. bečki dvor i Sv. Stolica sjedinili su 9. srpnja 1773. Srijemsku biskupiju u personalnu uniju sa Đakovačko-bosanskom biskupijom. Objema biskupijama upravljao je jedan biskup – bosanski, koji je stolovao u Đakovu. Iako su iz Pečuške biskupije 30. srpnja 1781. izdvojene i uključene u sastav Bosanske ili Đakovačke i Srijemske biskupije srijemske župe, grad Osijek te Brodska Posavina kao i dio župa Zagrebačke biskupije 12 župa Valpovačkog dekanata ostale su i nadalje u sastavu Pečuške biskupije. Nakon propasti Austro-Ugarske Monarhije Trianonskim ugovorom 1921. južni dio Mađarske, tj. Baranja, pripala je Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, ali je ostala dio Pečuške biskupije. Iako je Dekretom Svete kongregacije za biskupe od 30. listopada 1971. područje sjeverne Slavonije i Baranje odcijepljeno od Pečuške biskupije svečano pripojenje Đakovačkoj ili Bosanskoj i Srijemskoj biskupiji zbilo se 22. listopada 1972. u Belom Manastiru, a 29. listopada te godine u Valpovu. Tada su, konačno nakon gotovo dva stoljeća, područja Baranje i Sjeverne Slavonije i pravno (de iure) priključena Đakovačkoj ili Bosanskoj i Srijemskoj biskupiji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
252-2522632-2629 - Društvena i gospodarska povijest Slavonije od 1699.-1868.: putevi modernizacije (Kerže-Živaković, Zlata, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, podružnica Slavonski Brod