Pregled bibliografske jedinice broj: 433723
Važnost psihosocijalne podrške osobama izloženim mobbingu i njihovim obiteljima
Važnost psihosocijalne podrške osobama izloženim mobbingu i njihovim obiteljima // 1. Međunarodna konferencija, Mobbing: yesterday, today, but NOT TOMORROW! / J. Apostolovski (ur.).
Zagreb: Udruga za pomoć i edukaciju žrtava mobbinga / Association for Help and Education of mobbing Victims, 2007. (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 433723 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Važnost psihosocijalne podrške osobama izloženim mobbingu i njihovim obiteljima
(The importance of psychosocial support to mobbing victims and their families)
Autori
Laklija, Maja ; Janković, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
1. Međunarodna konferencija, Mobbing: yesterday, today, but NOT TOMORROW!
/ J. Apostolovski - Zagreb : Udruga za pomoć i edukaciju žrtava mobbinga / Association for Help and Education of mobbing Victims, 2007
ISBN
978-953-95029-1-9
Skup
1. Međunarodna konferencija, Mobbing: yesterday, today, but NOT TOMORROW!
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.12.2007. - 07.12.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
psihosocijalna podrška; žrtve mobbinga; obitelj
(psychosocial support; mobbing victims; family)
Sažetak
Brojna istraživanja potvrđuju međusobni utjecaj radnih i obiteljskih obveza (Mihovilović, 1975 ; Cousing i Tang, 2004 ; Edwards i Rothbard, 2000 ; Čudina-Obradović i Obradović, 2001 i dr.) stoga ne treba posebno naglašavati da mobbing ne pogađa samo osobu na koju je direktno usmjeren već se s nje prenosi i na njenu okolinu, posebno na njoj bliske osobe, u prvom redu obitelj. U takvim stresnim uvjetima prelijevanja utjecaja karakteristika rada na obiteljske procese i obrnuto žrtva iskazuje složen niz simptoma koji ju onemogućuju u vršenju njenih brojnih životnih uloga, u prvom redu roditeljskih i partnerskih, pa je stoga jasno da tada silno trpe i djeca i partner/supružnik žrtve, odnosno cijela obitelj kao posredna žrtva mobbinga. Želja nam je radom između ostalog skrenuti pažnju na činjenicu da postojeći programi vezani za problem zlostavljanja na radnom mjestu usmjeravaju najveći dio svojih aktivnosti na samu žrtvu mobbinga, te da ne postoji organizirana psihosocijalna podrška obitelji žrtve. Mišljenja smo da posebnu pozornost treba usmjeriti na djecu žrtve koja trpe posljedice mobbinga posredno preko roditelja, koji uslijed izloženosti zlostavljanju/stresu na radnom mjestu nije u mogućnosti dati od sebe kao roditelja sve što je njegovom djetetu svakodnevno potrebno, posebno uzmemo li u obzir da su mnoge žrtve mobbinga u situaciji da moraju otići i na bolničko liječenje zbog brojnih posljedica izloženosti stresu na radnom mjestu. U radu se vodeći računa o prelijevanju utjecaja karakteristika rada na obiteljske procese i obrnuto, predlažu preventivne mjere za suzbijanje mogućih negativnih psiholoških i društvenih posljedica mobbinga na obitelj, povezanih s gospodarskim, kulturnim i drugih činitelja koji mogu djelovalovati poticajno ili obeshrabrujuće na obitelj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb