Pregled bibliografske jedinice broj: 432599
Tehnike smanjivanja štetnih emisija iz rafinerija nafte
Tehnike smanjivanja štetnih emisija iz rafinerija nafte, 2008., diplomski rad, preddiplomski, fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 432599 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tehnike smanjivanja štetnih emisija iz rafinerija nafte
(Best available techniques for reducing rafinery air emissions)
Autori
Šivak, Melita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
29.09
Godina
2008
Stranica
65
Mentor
Jukić, Ante
Ključne riječi
rafinerija nafte; emisije u zrak; najbolje raspoložive tehnike (BAT); nadzor i praćenje; CO2; SO2; NOx; hlapljive organske tvari (VOCs); krute čestice
(oil refinery; emissions in air; best available techniques (BAT); control and monitoring; CO2; SO2; NOx; volatile organic compounds (VOCs); solid particles)
Sažetak
Rafinerije nafte danas se suočavaju s nesigurnošću opskrbe i visokim, stalno rastućim cijenama sirovine, strogim zakonodavstvom o utjecaju na okoliš i svojstvima proizvoda, kao i jakom konkurencijom. Svi ovi čimbenici potiču ih na snižavanje operativnih troškova gdje god je to izvedivo, i razmatranje ulaganja u tehnološka poboljšanja postojećih postrojenja, kao i izgradnju novih. Pri tome je temeljni cilj proizvodnja većeg udjela i obima vrlo čistih goriva. Stroži propisi o zaštiti okoliša, s ograničenjima udjela aromatskih ugljikovodika (posebice benzena) i sumpora u gorivima, te ispuštanja NOx i CO2 tijekom rafinerijske preradbe uzrokuju nužnost odabira između više raspoloživih tehnologija te nadopunu i izgradnju novih pogona nužnih za dobivanje proizvoda traženih svojstava i održiv rad rafinerija. Također, potreba za obradom težih frakcija nafte značajno povećava potražnju za vodikom. Ta rastuća potražnja zahtijeva od rafinerija investiranje u nove pogone za proizvodnju vodika, uzimajući u obzir i tehnologije uklanjanja i zbrinjavanja nastalog CO2. U ovom radu razmatra se široko područje tehnika za kontrolu emisija u zrak rafinerija nafte, mogućnosti i učinak, troškovi, te prednosti i nedostaci njihova uvođenja i rada. Cilj je omogućiti uvid te izbor najbolje raspoložive tehnike za željeno smanjenje štetnih emisija CO2, SO2, NOX, hlapljivih organskih spojeva i krutih čestica u zrak u rafinerijama nafte. Dodatno se razmatra i stanje u Hrvatskoj industriji preradbe nafte, s navedenog gledišta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Ante Jukić
(mentor)