Pregled bibliografske jedinice broj: 432593
Utjecaj rafinerija nafte na okoliš
Utjecaj rafinerija nafte na okoliš, 2008., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 432593 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj rafinerija nafte na okoliš
(Impact of oil refinery on the environment)
Autori
Končurat, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
12.09
Godina
2008
Stranica
56
Mentor
Jukić, Ante
Neposredni voditelj
Vidović, Elvira
Ključne riječi
rafinerija nafte; utjecaj na okoliš; zrak; voda; tlo; toksičnost; bioakumulacija
(oil refinery; impact on environment; air; water; soil; toxicity; bioaccumulation)
Sažetak
Nafta je smjesa mnogobrojnih kemijskih spojeva iz kojih se dobivaju različiti proizvodi kao što su npr. tekući naftni plin, benzin, petrolej, plinsko ulje, loživo ulje, maziva ulja, parafin i bitumen. Prerada nafte obavlja se u složenim tehnološkim cjelinama - rafinerijama. Rad rafinerija ima za posljedicu utjecaj na okoliš: zrak, tlo, vodu. Kako bi se utjecaj rafinerija držao pod kontrolom, a po mogućnosti i smanjivao, postupanje u radu i zbrinjavanje emitiranih tokova propisano je zakonskom regulativom koja se sve više pooštrava. Provode se brojna istraživanja u svrhu utvrđivanja utjecaja i toksičnosti koji imaju organski spojevi (parafini, nafteni, aromati), fenoli, sumporovi spojevi, cijanidi, amonijak i teški metali na živi svijet nekog ekosustava. Prate se mogućnosti njihovog zadržavanja (bioakumulacije) u pojedinim sredinama i, posljedično, živim organizmima, te sposobnost i uvjeti njihove razgradnje. U ovom radu dani su brojni primjeri praćenja kvalitete zraka i otpadnih voda u Rafineriji Sisak. Dani su podaci o emisijama sumprovih i dušikovih spojeva, CO i CO2, te krutih čestica tijekom 2007. godine kao i u odnosu na 2006. godinu. Za sumporove spojeve, također su praćene i satne i dnevne koncentracije. Količina ispuštenih otpadnih voda u Rafineriji se smanjila u periodu 2002. - 2007. godine. Analiza obrađenih i ispuštenih voda, izraženo preko KPK, sadržaja mineralnog ulja, fenola i suspendiranih tvari, pokazuje da je veći dio ispuštenih voda (cca. 78%) obrađen do zadovoljavajuće kvalitete.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb