Pregled bibliografske jedinice broj: 432582
Otpadne i štetne tvari u rafinerijskim procesima
Otpadne i štetne tvari u rafinerijskim procesima, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 432582 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Otpadne i štetne tvari u rafinerijskim procesima
(Waste and harmful materials in refinery processes)
Autori
Plišić, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
21.07
Godina
2009
Stranica
44
Mentor
Vidović, Elvira
Ključne riječi
rafinerija; emisije i otpad; onečišćenje zraka; onečišćenje vode i tla
(refinery; emission and waste; air pollution; water and soil pollution)
Sažetak
Naftne rafinerije su kompleksne, ali integrirane procesne operacijske jedinice koje proizvode različite proizvode iz različitih sirovinskih mješavina. Tijekom prerade nafte, rafinerije koriste i proizvode veliku količinu kemikalija, od kojih su neke prisutne u zračnim emisijama, otpadnim vodama ili krutom otpadu. Emisije također nastaju uslijed spaljivanja goriva i kao nus-proizvodi kemijskih reakcija koje su zastupljene prilikom pregradnje naftnih frakcija. Prirodni plin jedan je od vodećih energenata u industriji. Budući da su rezerve plina veće od naftnih, očekuje se da će on biti prva zamjena za naftu. Njegova primjena je raznovrsna, a eksplotacija jednostavna, što objašnjava povećanu potražnju za njim. Prirodni plin manji je zagađivač od nafte, ali kako je metan jedan do stakleničkih plinova, kao takav onečišćuje atmosferu. Emisije u zrak mogu doći iz brojnih izvora unutar naftnih rafinerija, uključujući propuštanja opreme (iz ventila i drugih uređaja), procesa izgaranja pri visokim temperaturama sagorijevanja goriva u generatorima, zagrijavanja pare i procesnih fluida te transporta proizvoda. Također, rafinerije su izvor opasnih i otrovnih aromatskih onečišćivača zraka, kao što su benzen, toluen, etilbenzen i ksileni (BTEK). Osim onečišćenja zraka dolazi i do onečišćenja vode. Rafinerije su također i potencijalni doprinosioci onečišćenju podzemnih i površinskih voda. Neke rafinerije koriste duboke bunare za ubrizgavanje otpadnih voda koje nastaju u postrojenjima kako bi ih se riješili, a neke od tih voda završe u vodonosnicima i podzemnim vodama. Onečišćenje tla kao posljedica rafinerijskih procesa je općenito manje značajan problem nego što su to onečišćenja zraka i vode. Onečišćenje tla uključujući neke opasne otpade, iskorištene katalizatore ili koksnu prašinu, taloge s dna spremnika i otpade iz procesa obrade koji se mogu pojaviti usljed curenja kao i zbog nesreća ili izljeva u krugu ili izvan rafinerije tijekom transporta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Elvira Vidović
(mentor)