Pregled bibliografske jedinice broj: 431547
Toplinska postojanost metakrilatnih, funkcionalnih metakrilatnih i olefinskih polimernih aditiva mazivih ulja
Toplinska postojanost metakrilatnih, funkcionalnih metakrilatnih i olefinskih polimernih aditiva mazivih ulja // Zbornik sažetaka MAZIVA 2009 / Symposium Abstracts LUBRICANTS 2009 / Legiša, Ivo (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za goriva i maziva, 2009. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 431547 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Toplinska postojanost metakrilatnih, funkcionalnih metakrilatnih i olefinskih polimernih aditiva mazivih ulja
(Thermal stability of methacrylate, functionalized methacrylate and olefine polymeric additives for lubricating oils)
Autori
Karažija, Tomislav ; Kraguljac, Kornelije ; Vidović, Elvira ; Jukić, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka MAZIVA 2009 / Symposium Abstracts LUBRICANTS 2009
/ Legiša, Ivo - Zagreb : Hrvatsko društvo za goriva i maziva, 2009
Skup
42. Stručno-znanstveni skup MAZIVA 2009 / 42nd Symposium LUBRICANTS 2009
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 21.10.2009. - 23.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
toplinska postojanost; polimerni aditivi mazivim uljima
(thermal stability; polymeric additives for lubricating oils)
Sažetak
Toplinska postojanost i fazni prijelazi među najvažnijim su svojstvima polimera i određuju vrstu i područje njegove uporabe. Polimeri koji se upotrebljavaju kao aditivi mazivih ulja za poboljšavanje indeksa viskoznosti i drugih reoloških svojstava tijekom uporabe izvrgnuti su visokim temperaturama, smičnim naprezanjima i djelovanju kisika. Razgradnjom polimernih molekula smanjuje se viskoznost otopina, a posljedično, moguće je i nastajanje taloga. Stoga je od velike primjenske važnosti poznavati toplinsku, smičnu i oksidacijsku postojanost takvih polimera, koje u velikoj mjeri određuju uporabnu trajnost i rok izmjene mazivog ulja. Dosadašnjim istraživanjima, pokazalo se da je toplinsko-oksidacijsko ponašanje poboljšavala indeksa viskoznosti na temelju metakrilatnih polimera određeno toplinskim djelovanjem, dok je u olefinskim polimerima ono određeno oksidacijskim djelovanjem. U ovom radu istražena je toplinska postojanost polimetakrilatnih aditiva mazivih ulja modificiranih stirenom (PSAMA), kako bi se poboljšala njihova smična stabilnost, i modificiranih dimetilaminoetil-metakrilatom (d-PAMA), kako bi se poboljšala njihova detergentno-disperzna svojstva. Dobiveni rezultati uspoređeni su s onima za druge često primijenjivane polimerne aditive mazivih ulja, olefinski kopolimer (OCP), amorfni poli(etilen-ko-propilen) i kopolimer stiren-hidrogenirani butadien (SHB). Postojanost (stabilnost) polimernih aditiva prema toplinskoj razgradnji istražena je metodom termogravimetrijske analize (TGA). Termogravimetrijske krivulje snimljene su u području temperatura od +35 do +600 oC s brzinama promjene temperature od 2 do 20 K min-1, u atmosferi dušika. Iz dobivenih rezultata određene su međuovisnosti gubitka mase, temperature te vrste i sastava polimera. Istraživanim homopolimerima i kopolimerima također su određeni raspodjela i prosjeci molekulskih masa metodom kromatografije isključenja po veličini (SEC) kao i sastav metodom magnetske rezonancije jezgre (NMR). Ustanovljeno je da dimetilaminoetil-metakrilat i posebice stiren poboljšavaju toplinsku postojanost metakrilatnih polimera. Temperatura pri kojoj dolazi do gubitka polovice početne mase za alkil-metakrilatni kopolimer s udjelom metil-metakrilata od 30 mol. % jednaka je 313 oC, dok je za istovrsni kopolimer gdje je metil-metakrilat zamijenjen stirenom ta temperatura znatno veća i iznosi 363 oC. Za SHB i OCP kopolimerne aditive temperatura gubitka polovice početne mase veća je od 400 oC. Polimeri na temelju metakrilata razgrađuju se u više stupnjeva, za razliku od polistirena, SHB i OCP koji se razgrađuju u jednome stupnju. Mehanizam razgradnje je depolimerizacija do monomera. Također je studirana i kinetika razgradnje, pri čemu su izračunate konstante brzine i energija aktivacije pripadajućih reakcija.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb