Pregled bibliografske jedinice broj: 431116
Metode laboratorijske dijagnostike klasične svinjske kuge
Metode laboratorijske dijagnostike klasične svinjske kuge // Veterinarska znanost i struka: znanstveno-stručni sastanak : zbornik sažetaka / Kozačinski, Lidija ; Maltar-Strmečki, Nadica ; Štoković, Igor (ur.).
Zagreb: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2009. str. 92-93 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 431116 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Metode laboratorijske dijagnostike klasične svinjske kuge
(Methods of laboratory diagnostics of classical swine fever)
Autori
Lojkić, Mirko ; Keros, Tomislav ; Balatinec, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Veterinarska znanost i struka: znanstveno-stručni sastanak : zbornik sažetaka
/ Kozačinski, Lidija ; Maltar-Strmečki, Nadica ; Štoković, Igor - Zagreb : Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2009, 92-93
ISBN
978-953-6062-73-7
Skup
Znanstveno-stručni sastanak "Vaterinarska znanost i struka"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.10.2009. - 02.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
KSK; imunopatogeneza; laboratorijska dijagnostika
(CSF; immunopathology; laboratory diagnostics)
Sažetak
Klasična svinjska kuga je u svjetskim razmjerima jedna od ekonomski najznačajnijih bolesti svinja. Prvi put je uočena u SAD-u 1833. godine. Uvrštena je na A-Listu Međunarodnog ureda za epizootije (OIE). Uzročnik klasične svinjske kuge je RNA virus iz porodice Flaviviridae, rod Pestivirus. Mehanizmi imunopatogeneze nisu još u potpunosti razjašnjeni. Poznato je da su meta virusne infekcije monociti, makrofagi, dendritičke stanice, vaskularne endotelne stanice, a imunopatološki poremećaji do kojih dolazi su leukopenija, imunosupresija i hemoragija. Za dokazivanje virusa klasične svinjske kuge koriste se izravne(izdvajanje i identifikacija virusa, izdvajanje odsječaka virusnog genoma, te dokazivanje virusnih proteina) i neizravne metode(virus neutralizacijski test i ELISA). 01.01. 2005. godine. prestala je vakcinacija životinja, što jer bio jedan od uvjeta za usklađivanje normativima Europske Unije Od 2005 do kraja 2007. godine pretraženo je oko 120 000 uzoraka divljih i domaćih svinja. U 2008. godini testirano je ukupno 49018 uzoraka domaćih i divljih svinja različitim metodama, kao što su: metode za dokazivanje protutijela i antigena, izolacija virusa te molekularne metode (lančana reakcija polimerazom (PCR) uz prethodnu reverznu transkripciju, te kvantitativni real-time PCR). U ožujku 2008. godine utvrđen je zadnji slučaj virus-pozitivnih uzoraka u domaćih svinja. . U srpnju 2006. godine izbija prvi slučaj klasične svinjske kuge u Hrvatskoj. Do početka 2008. godine bio je 121 slučaj izbijanja bolesti. Potrebna je povećana kontrola divljih svinja koje su jedan od glavnih izvora klasične svinjske kuge i glavnih prenositelja na domaće svinje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
048-0481186-1183 - Primjena genetičkih analiza u veterinarskoj medicini (Lojkić, Mirko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski veterinarski institut, Zagreb