Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 430787

Istraživanje ponašanja osoba s epilepsijom u odnosu na upravljanje motornim vozilima


Bielen, Ivan; Hajnšek, Sanja; Krmpotić, Pavao; Petelin Gadže, Željka; Sušak, Renata; Šepić-Grahovac, Dubravka
Istraživanje ponašanja osoba s epilepsijom u odnosu na upravljanje motornim vozilima // Neurologia Croatica / Hajnšek, Sanja ; Petravić, Damir ; Petelin Gadže, Željka (ur.).
Zagreb, 2009. str. 55-55 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)


CROSBI ID: 430787 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Istraživanje ponašanja osoba s epilepsijom u odnosu na upravljanje motornim vozilima
(Investigation of behaviour connected with driving licence in persons with epilepsy)

Autori
Bielen, Ivan ; Hajnšek, Sanja ; Krmpotić, Pavao ; Petelin Gadže, Željka ; Sušak, Renata ; Šepić-Grahovac, Dubravka

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni

Izvornik
Neurologia Croatica / Hajnšek, Sanja ; Petravić, Damir ; Petelin Gadže, Željka - Zagreb, 2009, 55-55

Skup
V. hrvatski neurološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem

Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 30.09.2009. - 04.10.2009

Vrsta sudjelovanja
Poster

Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija

Ključne riječi
epilepsija; vozačka dozvola
(epilepsy; driving licence)

Sažetak
Godine 2005. u Hrvatskoj je došlo do djelomične liberalizacije propisa koji reguliraju sposobnost upravljanja motornim vozilima kod osoba s epilepsijom. Prema novoj regulativi i pacijentima koji redovito uzimaju antepileptičku terapiju vozačka dozvola može biti odobrena, ali uz uvjet da nisu imali napadaje u posljednje 2 godine. Cilj ovoga istraživanja bilo je istraživanje ponašanja osoba s epilepsijom u odnosu na upravljanje motornim vozilima. Metoda i ispitanici: Provedeno je multicentričko istraživanje s pomoću upitnika koji je bio ponuđen pacijentima od 18 do 65 godina s dijagnosticiranom epilepsijom, koji nisu imali drugih fizičkih ili psihičkih kontraindikacija za dobivanje vozačke dozvole. Ispunjavanje anketnog lista bilo je anonimno ; identifikacija ispitanika niti naknadno nije bila moguća. Rezultati: Anketirano je ukupno 317 osoba od kojih je 171 (53, 9%) imalo vozačku dozvolu. Od pacijenata koji imaju vozačku dozvolu 88, 3 % ih sudjeluju u prometu kao vozači, dok od onih koji nemaju vozačku dozvolu 4, 1 % ipak vozi neko od motornih vozila. U skupini pacijenata s vozačkom dozvolom koji sudjeluju u prometu kao vozači, u posljednje 2 godine 63, 6 % nije imalo napadaje, 29, 6% je imao manje od 5 napadaja, 4, 6% je imalo između 5-10 napadaja, a 2 % više od 10 napadaja. Većina pacijenata koji voze (63, 6 %) navela je da voze podjednako često kao ostali vozači, dok 31, 8 % smatra da voze rjeđe nego vozači koji nemaju epilepsiju. U skupini pacijenata koji voze uz vozačku dozvolu znatno je više onih koji su u kompletnoj remisiji posljednje 2 godine u odnosu na one koji ne voze (63, 6 % : 30, 6 % ; p<0, 05). Rasprava: Osobe s epilepsijom u velikoj mjeri prihvaćaju osnovno načelo da u prometu mogu sudjelovati kao vozači samo ako im je epilepsija dobro kontrolirana. U skladu sa svjetskim tendencijama, očekuje se da će u buduće propise u Hrvatskoj biti ugrađena i načela individualne procjene sposobnosti upravljanja motornim vozilima koja bi se zasnivala na ekspertnoj epileptološkoj analizi.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb


Citiraj ovu publikaciju:

Bielen, Ivan; Hajnšek, Sanja; Krmpotić, Pavao; Petelin Gadže, Željka; Sušak, Renata; Šepić-Grahovac, Dubravka
Istraživanje ponašanja osoba s epilepsijom u odnosu na upravljanje motornim vozilima // Neurologia Croatica / Hajnšek, Sanja ; Petravić, Damir ; Petelin Gadže, Željka (ur.).
Zagreb, 2009. str. 55-55 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
Bielen, I., Hajnšek, S., Krmpotić, P., Petelin Gadže, Ž., Sušak, R. & Šepić-Grahovac, D. (2009) Istraživanje ponašanja osoba s epilepsijom u odnosu na upravljanje motornim vozilima. U: Hajnšek, S., Petravić, D. & Petelin Gadže, Ž. (ur.)Neurologia Croatica.
@article{article, author = {Bielen, Ivan and Hajn\v{s}ek, Sanja and Krmpoti\'{c}, Pavao and Petelin Gad\v{z}e, \v{Z}eljka and Su\v{s}ak, Renata and \v{S}epi\'{c}-Grahovac, Dubravka}, year = {2009}, pages = {55-55}, keywords = {epilepsija, voza\v{c}ka dozvola}, title = {Istra\v{z}ivanje pona\v{s}anja osoba s epilepsijom u odnosu na upravljanje motornim vozilima}, keyword = {epilepsija, voza\v{c}ka dozvola}, publisherplace = {Vukovar, Hrvatska} }
@article{article, author = {Bielen, Ivan and Hajn\v{s}ek, Sanja and Krmpoti\'{c}, Pavao and Petelin Gad\v{z}e, \v{Z}eljka and Su\v{s}ak, Renata and \v{S}epi\'{c}-Grahovac, Dubravka}, year = {2009}, pages = {55-55}, keywords = {epilepsy, driving licence}, title = {Investigation of behaviour connected with driving licence in persons with epilepsy}, keyword = {epilepsy, driving licence}, publisherplace = {Vukovar, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font