Pregled bibliografske jedinice broj: 430736
Rod i nacija, očuvanje (i kreacija) nacionalnog identiteta kroz rodno diskriminacijsku nacionalističku politiku: slučaj Hrvatske iz devedesetih
Rod i nacija, očuvanje (i kreacija) nacionalnog identiteta kroz rodno diskriminacijsku nacionalističku politiku: slučaj Hrvatske iz devedesetih // Sociološki pregled, XLIII (2009), 2; 185-207 (podatak o recenziji nije dostupan, izvorni znanstveni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 430736 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rod i nacija, očuvanje (i kreacija) nacionalnog identiteta kroz rodno diskriminacijsku nacionalističku politiku: slučaj Hrvatske iz devedesetih
(Gender and nation, preservation (and construction) of national identity through gender discriminative nationalistic politics: a case of Croatia)
Autori
Topić, Martina
Izvornik
Sociološki pregled (0085-6320) XLIII
(2009), 2;
185-207
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, izvorni znanstveni rad, znanstveni
Ključne riječi
rod; nacija; nacionalni identitet; nacionalizam; žena; reprodukcija
(gender; nation; national identity; nationalism; women; reproduction)
Sažetak
U radu analizira se meñ uodnos roda, nacije i nacionalnoga identiteta. Argumentacija se izvodi na primjeru studije slučaja koja je u ovome radu Hrvatska. Na počecima svoje samostalnosti iz devedesetih, Hrvatska se suočila s tranzicijom iz totalitarnog nedemokratskog društva u demokratsko, ali i s potrebom konstrukcije nacionalnoga identiteta koji nije bio snažno ukorijenjen u društvo neopterećeno nacionalizmom i nacionalnim identitetom, u multinacionalnoj državi kakvom je bila Jugoslavija. Ta konstrukcija nacionalnoga identiteta ostvarena je putem tzv. povratka tradiciji, a u novome sustavu vrijednosti žena se svela na svoje reproduktivne funkcije, koje su imale biti u službi nacionalističke politike etničke reprodukcije. Hrvatska politička misao nije u prošlosti bila etnički nego civilno odreñ ena te je stoga nacionalistička vrhuška tim više za cilj imala nacionalizirati društvo i usaditi mu osjećaj vjekovne želje za samostalnošću. Rod je u tome imao ključnu ulogu. Tek s političkim promjenama iz 2000. godine nastupa novo razdoblje meñ utim, posljedice ove radikalne nacionalističke politike osjećaju se i danas u stavovima grañ anstva, koje ženu i dalje vidi u tradicionalnoj ulozi i u privatnoj sferi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
015-0152481-2479 - Politike nacionalnog identiteta i povijesni lomovi (Cipek, Tihomir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb
Profili:
Martina Topić
(autor)