Pregled bibliografske jedinice broj: 43068
Simulacije propagacije vodnih valova južnim krakom rijeke Gacke od ustave Šumečica do Donjeg Švičkog jezera
Simulacije propagacije vodnih valova južnim krakom rijeke Gacke od ustave Šumečica do Donjeg Švičkog jezera, 1999. (elaborat/studija).
CROSBI ID: 43068 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Simulacije propagacije vodnih valova južnim krakom rijeke Gacke od ustave Šumečica do Donjeg Švičkog jezera
(Simulation of Water Wave Propagation in the lower part of River Gacka)
Autori
Sopta, Luka ; Vuković, Senka ; Kranjčević, Lado
Izvornik
Rijeka
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, elaborat/studija
Godina
1999
Ključne riječi
otvoreni vodotok; poplavni teren; digitalni model terena; matematički model plitkih voda; kalibracija modela; simulacija poplavljivanja
(open-channel flow; floodplane compartment; gis; shallow water mathematical model; flooding simulation)
Sažetak
Na temelju simulacija za postojeće stanje korita i mjerenja izvršena je kalibracija parametara modela. Usporedba rezultata simulacije i mjerenja pri kalibraciji modela pokazala je da je određivanje parametara modela na temelju poznavanja stanja korita i obimnih empirijskih podataka iz referenci ispravan i dobar pristup.
Provedena je simulacija stacionarnih strujanja za postojeće stanje korita kao i za regulirano korito od Gornjeg Švičkog jezera do Donjeg Švičkog mosta.
Razvijeni matematički model i softver omogućava pouzdanu simulaciju ne samo stacionarnih nego i nestacionarnih strujanja, ukjučujući podkritična i nadkritična strujanja, hidrauličke skokove, propagaciju vodnog vala po suhom koritu, poplavljivanje okolnih terena, utjecaj mostova, pregrada, preljeva, čvorišta i ostalih struktura na otvorenim vodotokovima.
Snaga se razvijenog modela očituje u mogućnosti simulacija trenutnih i naglih podizanja pregrada, pucanja brana i simulacija propagacije udarnih valova (šok valova). Ove mogućnosti nemaju mnogi poznati komercijalni softveri.
U studiji je razmotrena ideja prokopa odteretnog kanala koji bi povezivao kanal Šumečica - Gornja Švica s Gornjim Švičkim jezerom i izgradnje pregrade uzvodno od Gornjeg Švičkog jezera. Razmotrena je jedna moguća varijanta tog odteretnog kanala kada bi odteretni kanal imao poprečni presjek jednak porečnom presjeku kanala Šumečica - Gornja Švica. U studiji nije analizirana optimalna varijanta presjeka i položaja, što je s istim razvijenim softverom lako moguće napraviti nakon odluke o izgradnji tog kanala.
Simulacije čiji su rezultati predočeni u ovoj znanstveno-stručnoj studiji temeljne su za predviđanje posljedica različitih scenarija propagacije vodnih valova u uvjetima sadašnjeg stanja južnog kraka rijeke Gacke te u uvjetima ispitanih regulacijskih radova i građevinskih zahvata. Postavljenim se matematičkim modelom i razvijenim softverom jednostavno i brzo mogu izvesti i druge simulacije prema zahtjevu investitora i priložiti u obliku dodatka ovoj znanstveno-stručnoj studiji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo