Pregled bibliografske jedinice broj: 430656
ZDRAVLJE POVRATNIKA NA PODRUČJU OSJEČKE REGIJE I POTREBNE MJERE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE I ORGANIZACIJE ZAJEDNICE
ZDRAVLJE POVRATNIKA NA PODRUČJU OSJEČKE REGIJE I POTREBNE MJERE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE I ORGANIZACIJE ZAJEDNICE // 9. Kongres obiteljske medicine, HUOM 2002.
Dubrovnik, Hrvatska, 2002. (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 430656 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ZDRAVLJE POVRATNIKA NA PODRUČJU OSJEČKE REGIJE I POTREBNE MJERE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE I ORGANIZACIJE ZAJEDNICE
(Health of returners in Osijek`s region and needed programs of health care and community organisation)
Autori
Ebling , Zdravko ; Prlić , Lidija ; Gmajnić , Rudika ; Kovacic L ; Samardzic S ; Franjic B ; Rasic A ; Kurevija V ; Rnjak B ; Musac T ;
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Skup
9. Kongres obiteljske medicine, HUOM 2002.
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 26.05.2002. - 28.05.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
povratnici; obiteljska medicina; zdravstveno stanje; integracija; adaptacija
(returnees; family medicine; health status; integration; adaptation)
Sažetak
Građani područja Osječko-baranjske županije tijekom Domovinskog rata 1991./1992. godine, izabravši put opstanka napuštanjem ratne zone, proveli su u progonstvu 5-7 godina. Prognanici, a danas povratnici su suočeni s nizom promjena na društvenom i ekonomskom životu, što često prate ozbiljni psihološki problemi koji zahtijevaju vrlo brzu intervenciju. U sklopu projekta Ocjena zdravstvene snage i mogućnosti adaptacije prognanika koje provodi Katedra obiteljske medicine, primarne zdravstvene zaštite, organizacije zdravstvene zaštite i zdravstvene ekonomike Medicinskog fakulteta u Osijeku, a u kojem sudjeluje i Dom zdravljka Osijek, provedeno je istraživanje čiji je cilj utvrditi osnovno zdravstveno stanje (fizičko, psihičko i socijalno) prognaničko-povratničke populacije, korištenje zdravstvene službe i identificirati čimbenike koji utječu na adaptaciju prognanika povratnika, te izrada programa zdravstvene, psihološke, socijalne i društvene potpore, kojima će se poboljšati ukupno zdravstveno stanje, brža integracija u zajednicu, školovanje i zapošljavanje. U ovom istraživanju ispitanici su randomizirani iz stratificiranog uzorka n=519. Istraživanje je provedeno upitnikom „ Hrvatska zdravstvena anketa 2003“ i dopunskim strukturiranim upitnikom o specifičnim prognaničko-povratničkim čimbenicima. Rezultati istraživanja ukazuju da je zdravstvena služba u povratničkim zajednicama dobro organizirana osim ginekološke i stomatološke službe. Prisutan je problem sanitetskog prijevoza i problem opskrbe lijekovima- nedostatak apoteke u povratničkim mjestima. Nadalje, rezultati istraživanja ukazuju da u povratničkim zajednicama dominiraju socijalni problemi koji zahtijevaju pored zdravstvene, socijalnu i društvenu intervenciju.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Profili:
Lidija Prlić
(autor)
Tomislav Kurevija
(autor)
Rudika Gmajnić
(autor)
Zdravko Ebling
(autor)
Ivan Mušac
(autor)