Pregled bibliografske jedinice broj: 42988
Sodržinska obrabotka: problemi i rešenija od perspektiva na edna specijalizirana biblioteka
Sodržinska obrabotka: problemi i rešenija od perspektiva na edna specijalizirana biblioteka // Sovremeni trendovi vo bibliotekarstvoto / Kalajlievska, Vera ; Mitrevska-Gurovska, Pavlina (ur.).
Skopje: Bibliotekarsko društvo na Makedonija, 1999. str. 55-75 (poster, nije recenziran, sažetak, pregledni)
CROSBI ID: 42988 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sodržinska obrabotka: problemi i rešenija od perspektiva na edna specijalizirana biblioteka
(Content analysis: problems and solutions from the perspective of a special library)
Autori
Turkulin, Branka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, pregledni
Izvornik
Sovremeni trendovi vo bibliotekarstvoto
/ Kalajlievska, Vera ; Mitrevska-Gurovska, Pavlina - Skopje : Bibliotekarsko društvo na Makedonija, 1999, 55-75
Mjesto i datum
,
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
sustavi za sadržajnu obradu; Sintaktički sustav za predmetno označivanje (SSZOP); Biblioteka Instituta za turizam; multidisciplinarnost turizma; bibliografska baza podataka
(indexing languages; Syntactical System for Subject Designation (SSSD); Institute for Tourism's Library; Multidisciplinarity of tourism; bibliographic database)
Sažetak
ˇ Krajnji cilj specijalne biblioteke je mogućnost davanja iscrpnog i pouzdanog odgovora korisniku, kojemu mora biti omogućen pristup informacijama o dokumentima (baze podataka, katalozi, bilteni prinova, selektivna diseminacija informacija itd.), kao i pristup samim dokumentima (stručni raspored na policama). Pritom multidisciplinarnost (znanstvenog) područja ne smije biti prepreka obradi i pronalaženju dokumenata. Objašnjava se kako se u jednoj relativno maloj specijalnoj biblioteci paralelno može koristiti nekoliko sustava za sadržajnu analizu, te da se za različite vrste građe mogu koristiti različite razine obrade. U bibliografskoj bazi podataka također može biti više polja za sadržajnu analizu, a kombiniranje oznaka iz različitih sustava uvelike može pomoći prilikom pretraživanja. Naglašava se važnost pretraživanja riječima prirodnog jezika koje je moguće ako se u bazu unose ključne riječi ili deskriptori, ili ako se klasifikacijske oznake automatski prevode u nazive skupina izražene prirodnim jezikom. Zbog toga je važno da postoje tezaurusi za pojedina područja, te da su "ugrađeni" u baze podataka kako bi i obrađivača i korisnika upućivali na tražene pojmove. Predmet dokumenta je najčešće sastavljen od više pojmova i najpotpunije se izražava predmetnom odrednicom koja treba te pojmove povezati u smislenu cjelinu i iskazati njihove međusobne odnose. To omogućuje predmetna odrednica izrađena prema Sintaktičkom sustavu za predmetno označivanje, gdje uz svaki element (pojam) postoji i simbol kojim se određuje funkcija tog pojma unutar čitave odrednice, čime se postiže očuvanje smisla i prilikom označivanja i prilikom pretraživanja.
Izvorni jezik
Ostalo
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA