Pregled bibliografske jedinice broj: 429633
Tehnološki i proizvodni proces u pilani Naprijed d.o.o. - Sinj
Tehnološki i proizvodni proces u pilani Naprijed d.o.o. - Sinj, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Šumarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 429633 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tehnološki i proizvodni proces u pilani Naprijed d.o.o. - Sinj
(Technological and manufacturing process in Sawmill Naprijed d.o.o. - Sinj)
Autori
Jazidžija, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Šumarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
06.10
Godina
2009
Stranica
43
Mentor
Pervan, Stjepan
Neposredni voditelj
Ištvanić, Josip
Ključne riječi
pilanska tehnologija; primarna pilana; tračna pile trupčara; tračna pila paralica
(sawmilling technology; primary sawmill; log band saw; log band resaw)
Sažetak
U radu je opisana pilana Naprijed d.o.o. iz Sinja sa gledišta instalirane tehnologije, analize pilanske sirovine, pilanskih proizvoda koji se izrađuju, načina piljenja, iskorištenja u proizvodnji, kapaciteta, radne snage i produktivnosti. Prilikom izrade rada korištene su sljedeće metode istraživanja: promatranje proizvodnog procesa u primarnoj pilani, promatranje i detaljno proučavanje pilanskih strojeva, mjerenje trupaca, razgovor sa zaposlenicima u pilani, te sa zaposlenicima u administraciji, uvid u poslovne knjige tvrtke itd. Prikazano je i opisano stovarište sirovine, tehnološki proces i stovarište gotovih pilanskih proizvoda. Za tehnološki proces nacrtan je tlocrt proizvodnog pogona i karta kretanja materijala, za stovarište sirovine nacrtan je tlocrt kao i za stovarište gotovih pilanskih proizvoda. Kroz navedene analize cilj je dobiti realne pokazatelje poslovanja primarne pilane poduzeća Naprijed d.o.o., te pokazatelje usklađenosti postojećih pilanskih tehnologija sa suvremenim zahtjevima. U skladu s financijskim mogućnostima tvrtke, bilo bi poželjno zamijeniti stare modele tračne pile trupčare i tračne pile paralice novijim varijantama tih strojeva i to zbog sljedećih nedostataka: brzine rezanja, točnosti rezanja, brzine pomaka, te potrošnje električne energije. Također bi bilo poželjno kružne pile zamijeniti novim automatiziranim pilama koje su računalno upravljane, te samim time osiguravaju veću preciznost prilikom piljenja, veću sigurnost rada na stroju, te veću brzinu piljenja. Prilikom uvođenja prethodno navedenog u proizvodni proces primarne pilane kvantitativno bi bilo potrebno manje radne snage tj. došlo bi do otpuštanja nepotrebnih kadrova, a pojavila bi se potreba za uvođenjem obrazovanije radne snage u proizvodni proces, koja bi bila sposobna pratiti nove tehnologije. Tvrtka bi to mogla riješiti na dva načina – dokvalifikacijom već postojeće radne snage do te razine da bi mogla kvalitetno i u skladu s mogućnostima novih strojeva izvršavati zadano ili zapošljavanje već obučenih stručnjaka i otpuštanje nepotrebnog kadra. No, bez obzira na uvođenje novih tehnologija tvrtka treba ulagati u daljnju dokvalifikaciju radne snage.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Drvna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0000000-3518 - Utjecaj procesnih parametara hidrotermičkih postupaka na svojstva drva (Pervan, Stjepan, MZOS ) ( CroRIS)
068-0682094-2095 - Optimiranje energijskih i ergonomskih čimbenika mehaničke obrade drva (Ozana Čavlović, Anka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije