Pregled bibliografske jedinice broj: 429629
Međunarodni računovodstveni standardi za javni sektor (IPSAS) vs. računovodstvena regulativa u tranzicijskim zemljama
Međunarodni računovodstveni standardi za javni sektor (IPSAS) vs. računovodstvena regulativa u tranzicijskim zemljama // Zbornik referata IV.Međunarodnog Simpozija "Međunarodni standardi u sektoru financija i računovodstva vs.nacionalna praksa" / Mišić, Augustin (ur.).
Mostar: Fircon Mostar, 2009. str. 139-159 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 429629 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Međunarodni računovodstveni standardi za javni sektor (IPSAS) vs. računovodstvena regulativa u tranzicijskim zemljama
(International public sector accounting standards (IPSAS) vs. accounting regulations in transition countries)
Autori
Vašiček, Vesna ; Vašiček, Davor ; Roje, Gorana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik referata IV.Međunarodnog Simpozija "Međunarodni standardi u sektoru financija i računovodstva vs.nacionalna praksa"
/ Mišić, Augustin - Mostar : Fircon Mostar, 2009, 139-159
Skup
IV.Međunarodni Simpozij "Međunarodni standardi u sektoru financija i računovodstva vs.nacionalna praksa"
Mjesto i datum
Međugorje, Bosna i Hercegovina, 24.09.2009. - 25.09.2009
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Državno računovodstvo; međunarodni računovodstveni standardi; tranzicijske zemlje
(Public sector accounting; international accounting standards; transition countries)
Sažetak
Intenziviranje globalnih integracijskih procesa postavilo je prvi plan pitanje reforme javnog sektora u funkciji podizanja njegove efikasnosti. Ključnim točkama uspjeha reforme javnog sektora smatra se jačanje odgovornosti javnog menadžmenta. U kontekstu navedenog naglasci se stavljaju na kvalitetu računovodstvenog sustava i računovodstvenih informacija. Računovodstveni sustavi mogu odgovoriti navedenim izazovima u onoj mjeri u kojoj su razvili obračunski pristup mjerenju i vrednovanju elemenata financijskih izvještaja i podigli kvalitetu izvještavanja u smislu transparentnosti iskaza o javnoj potrošnji. Provedeno istraživanje pokazuje da su razvijene zemlje unaprijedile računovodstvene i izvještajne sustave dok ti procesi tek predstoje u tranzicijskim zemljama. Dinamika transformacije državnog računovodstva ovisi o nizu čimbenika, a dominantna bi mogla biti ambicija što ranijeg uključivanja tranzicijskih zemalja u europske integracijske procese. S obzirom na objektivne okolnosti poraća, gospodarsku i demografsku devastiranost i nije realno očekivati da se financijsko-informacijska nadgradnja razvija brže od dinamike razvoja ekonomsko političke baze. Stupanj razvoja državnog računovodstva u Republici Hrvatskoj i Federaciji Bosne i Hercegovine treba promatrati u tom kontekstu i u ocjeni napretka te komparaciji s drugim zemljama uzeti u obzir specifične okolnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
067-0811272-1074 - Perspektiva primjene upravljačkog računovodstva u javnom sektoru RH (Vašiček, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
081-0811272-1274 - Koncepti i metode financijskog računovodstva u javnom sektoru Republike Hrvatske (Mrša, Josipa, MZOS ) ( CroRIS)
002-0022469-2466 - Restrukturiranje i konkurentnost hrvatskih poduzeća u pridruživanju EU (Anić, Ivan-Damir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski institut, Zagreb,
Ekonomski fakultet, Zagreb,
Ekonomski fakultet, Rijeka