Pregled bibliografske jedinice broj: 429591
Amebijaza u gmazova
Amebijaza u gmazova // Zbornik radova / 1. hrvatsko-slovenski simpozij o egzotičnim i divljim životinjama / Vlahović, Ksenija ; Marinculić, Albert (ur.).
Zagreb: Hrvatsko veterinarsko društvo, 2004. str. 158-162 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 429591 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Amebijaza u gmazova
(Amoebiasis in reptiles)
Autori
Žaja, Ivona
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova / 1. hrvatsko-slovenski simpozij o egzotičnim i divljim životinjama
/ Vlahović, Ksenija ; Marinculić, Albert - Zagreb : Hrvatsko veterinarsko društvo, 2004, 158-162
ISBN
953-99864-0-0
Skup
1. hrvatsko-slovenski simpozij o egzotičnim i divljim životinjama
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 25.11.2004. - 27.11.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
amebijaza; Entamoeba invadens; gmazovi
(amoebiasis; Entamoeba invadens; reptiles)
Sažetak
Mnoge vrste ameba nađene su u gmazova, ali Entamoeba invadens je najpatogenija i najčešće uzrokuje bolest amebijazu gmazova. Amebijaza je bolest prisutna u cijelom svijetu i uzrokuje veliki morbiditet i mortalitet među zmijama i gušterima kućnim ljubimcima. Životinja se invadira prilikom uzimanja hrane i vode koja je kontaminirana izmetom parazitonoša kao i kontaminiranim okolišem. Pretpostavlja se da su kornjače i krokodili parazitonoše za zmije i guštere. U ranom stadiju amebijaze najčešći klinički simptomi su anoreksija, dehidracija i gubitak tjelesne težine, a životinje mogu i perakutno uginuti. Životinje mogu patiti od ulcerativnog gastritisa i kolitisa koji rezultira dizenterijom sa primjesima sluzi, krvi i neugodnim mirisom izmeta, a nije rijetko ni povraćanje neprobavljene hrane. Dijagnoza se postavlja koprološkom pretragom (nalazak cista ili trofozoita u fecesu) ili histopatološki. Pri patomorfološkoj pretrazi nalazi se gastritis, enteritis i kolitis. Diferencijalno dijagnostički treba uzeti u obzir druge invazije oblićima i salmonelozom. Preventiva i kontrola amebijaze u gmazova temelji se na dobrom sanitarnom programu. Vrlo je važno redovito mijenjati prostirku (stelju), promptno ukloniti izmet i voditi brigu o higijeni timaritelja. Nove životinje koje su donesene u jedinicu trebaju biti u karanteni. Liječenje amebijaze uključuje upotrebu antibiotika i amebicidnih sredstava. Antibiotici širokog spektra, primjerice gentamicin ili kloramfenikol preporučaju se, a od amebicidnih sredstava najdjelotvorniji je metronidazol uz koji se daje i potporna terapija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina