Pregled bibliografske jedinice broj: 429587
Digitalizacija u svrhu očuvanja i zaštite građe – projekt Digitalizacija zavičajne zbirke "Spalatina"
Digitalizacija u svrhu očuvanja i zaštite građe – projekt Digitalizacija zavičajne zbirke "Spalatina", 2009., diplomski rad, Odjel za knjižničarstvo, Zadar
CROSBI ID: 429587 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Digitalizacija u svrhu očuvanja i zaštite građe – projekt Digitalizacija zavičajne zbirke "Spalatina"
(Digitization as a preservation method - Digitization project of local collection "Spalatina")
Autori
Šarić, Mirna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Odjel za knjižničarstvo
Mjesto
Zadar
Datum
25.09
Godina
2009
Stranica
50
Mentor
Hasenay, Damir
Ključne riječi
digitalizacija; zaštita; Gradska knjižnica Marka Marulića Split
(digitization; preservation; City library Marko Marulic Split)
Sažetak
Unatoč "nesigurnosti" elektroničkog medija, neosporno je da digitalizacija pruža jednostavniji i demokratičniji pristup osobito vrijednim fondovima ili dijelovima tih fondova te posredno, zaštitu izvornika od prekomjerna ili nepotrebna korištenja. Ona postaje važnim dijelom poslovanja mnogih knjižnica kojeg treba dobro osmisliti i isplanirati. Pri tome je neophodno odgovoriti na pitanja što, zašto i kako digitalizirati. Konkretne odgovore, tj. precizno pripremljen projekt sa jasnom vizijom iskazala je i Gradska knjižnica Marka Marulića u projektu Digitalizacija zavičajne zbirke "Spalatina". Knjižnica u tom projektu nastoji digitalizacijom djelovati u svrhu očuvanja nacionalnog identiteta i dostojnog predstavljanja kulturne baštine. Ispravno osmišljeno provođenje i odvijanje procesa digitalizacije je osobito važno jer postavlja dobre temelje za kasniju nadogradnju i poboljšanje cjelokupnog sustava. Usavršavanjem procesa digitalizacije pojam očuvanja građe počinje se dijeliti na očuvanje fizičkog objekta kao nositelja informacije, ali i očuvanje informacijskog sadržaja koju određeni dokument nosi. Informacijski se sadržaj, dakle, digitalizira i sprema odvojeno od objekta nositelja. Stoga je potrebno razviti metode i postupke za očuvanje građe i u elektroničkom obliku, kako bi se u uvjetima neprestanih promjena sačuvao njegov informacijski sadržaj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-2691220-1018 - Hrvatska pisana baština: teorijske tehnološke pretpostavke organizacije i zaštit (Aparac-Jelušić, Tatjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Damir Hasenay
(mentor)