Pregled bibliografske jedinice broj: 429566
Avaskularna nekroza repa u zelene iguane
Avaskularna nekroza repa u zelene iguane // 2. slovensko-hrvaški kongres o ljubiteljskih-eksotičnih in prostoživečih vrstah živali / Dovč, Alenka (ur.).
Ljubljana: Slovenska veterinarska zveza, Sekcija za ljubiteljske vrste živali, 2005. str. 73-73 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 429566 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Avaskularna nekroza repa u zelene iguane
(Avascular tail necrosis in green iguana)
Autori
Žaja, Ivona ; Bata, Ingeborg
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
2. slovensko-hrvaški kongres o ljubiteljskih-eksotičnih in prostoživečih vrstah živali
/ Dovč, Alenka - Ljubljana : Slovenska veterinarska zveza, Sekcija za ljubiteljske vrste živali, 2005, 73-73
ISBN
961-6571-00-1
Skup
2. slovensko-hrvaški kongres o ljubiteljskih-eksotičnih in prostoživečih vrstah živali
Mjesto i datum
Ljubljana, Slovenija, 26.09.2005. - 28.09.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
zelena iguana; avaskularna nekroza; rep; amputacija
(green iguana; avascular necrosis; tail; amputation)
Sažetak
Rep je u gmazova funkcionalni dio organizma kojeg koriste za socijalne kontakte (međusobna komunikacija), održavanje ravnoteže, za pomoć pri plivanju te za obranu. Avaskularna nekroza repa u zelene iguane pojavljuje se tijekom cijelog života, ali ipak češće u mladih životinja, jer su one u toj dobi plahe te u obrani lupaju sa repom što doprinosi nastanku ozljeda. Oštećenje repa nastaje zbog mehaničkih ozljeda ili infekcije. Ozljede nastaju zbog ugriza repa kao posljedica borbi uzrokovanih svađom ili nedostatkom hrane, nepravilne manipulacije (hvatanje za vršak repa) te kod mijenjanja kože gmaza kada zaostaje dio kože na vrhu repa i uzrokuje avaskularnu nekrozu. Kao najčešći infektivni uzročnici navode se bakterije iz roda Pseudomonas i Actinobacter. Vršak repa zahvaćen nekrozom postaje tamnijesmeđe do crne boje, suh i lomljiv. Proces se širi prema korijenu repa, a kod jakih infekcija nekroza može zahvatiti i polovicu repa. Potrebno je što prije amputirati rep (opća anestezija ili sedacija i lokalna anestezija) na mjestu iznad demarkacione linije tako da se zahvati i zdravo tkivo. Primjenjuje se i antibiotik širokog spektra te se rep zaštićuje jedan do dva dana nakon amputacije. Prognoza je povoljna ako se amputacija izvede pravilno i uklone uzroci koji su doveli do takvog stanja. U suprotnom se pojavljuju recidive.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb