Pregled bibliografske jedinice broj: 429454
Analiza površine neplemenitih Co/Cr/Mo i Ni/Cr legura pomoću mikroskopa atomskih sila na nanometarskoj skali
Analiza površine neplemenitih Co/Cr/Mo i Ni/Cr legura pomoću mikroskopa atomskih sila na nanometarskoj skali, 2009., doktorska disertacija, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 429454 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza površine neplemenitih Co/Cr/Mo i Ni/Cr
legura pomoću mikroskopa atomskih sila na
nanometarskoj skali
(Surface analysiss of base Ni-Cr and Co-Cr
dental alloys at nanometer scale by atomic
force microscopy)
Autori
Klaić, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
09.07
Godina
2009
Stranica
226
Mentor
Baučić, Ivo ; Svetličić, Vesna
Ključne riječi
topografija površine ; CoCrMo legura ; NiCr legura ; mikroskop atomskih sila ; korozija
(surface topography ; CoCrMo alloy ; NiCr alloy ; atomic force microscopy ; corrosion)
Sažetak
Površine CoCrMo i NiCr legura analizirane su pomoću AFM uređaja na nanoskali. Također je istraživano kako na površinu CoCrMo legure utječe dodatno mehaničko poliranje, mehaničko oštećenje i korozija u različitim korozivnim medijima. Površina CoCrMo legure sastoji se od više faza ; undulirajuće površine, nakupine štapićastih nanokristalita poredanih u pravilne redove, visokih 100-120 nm koji se izdižu iz undulirajuće površine tvoreći otočiće (otoci), a opisani su i pojedinačni visoki stožasti kristaliti i manja zrnca. Raspon visina na površini ne premašuju 1 μ m, a srednja vrijednost hrapavosti površine također nije velika. NiCr legura je značajno hrapavija, a osim undulirajuće površine ima i mnoštvo zrnaca i većih stožastih formacija visokih i do 2 μ m. Kod CoCrMo legure samo undulirajuća površina sastavom odgovara tvorničkoj deklaraciji, dok su otoci gotovo dvostruko siromašniji Co, a također dvostruko bogatiji Cr i Mo (SEM-EDS analiza). Dodatno mehaničko poliranje CoCrMo legure gumicom i rotirajućom četkom izglađuje površinu otočića, ali i stvara gotovo paralelne plitke ogrebotine (oko 50 nm dubine). Predugo trajanje mehaničkog poliranja izaziva povećanje hrapavosti zbog mnoštva ogrebotina. Lagano povlačenje koničnim dijamantnim svrdlom po površini dovodi do dubokih ogrebotina, preko 5 μ m dubine i oko 10-20 μ m širine. Korozijski testovi CoCrMo legure pokazali su da se otpuštaju i ioni Co i Cr u elektrolite « slina» , « kiselina» i « plak» (AAS analiza). Nakon korozije moguće je prepoznati strukturu površine na nanoskali čak i pri najvećim povećanjima i nakon 30 dana u otopinama pH 3, 5, što ukazuje na korozijski otpornu leguru. Dužim ležanjem u otopinama, osim otapanja nekih zrnaca na površini dolazi i do nastajanja novih sitnozrnatih formacija, a po izgledu i pikovima EDS spektra moguće je zaključiti da su to soli formirane od kemijskih elemenata (Na, K, Cl, P, S) iz elektrolitskih i korozijskih otopina i metala sa površine legure, a prisustvo O ukazuje na prisustvo oksidnog sloja na površini, koji štiti dublje slojeve legure od korozije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Metalurgija, Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-065-0650446-0420 - Utjecaj protetskog rada i drugih faktora na stomatognati sustav i zdravlje (Čelebić, Asja, MZOS ) ( CroRIS)
MZOS-065-0650446-0426 - Istraživanje estetike u stomatologiji (Baučić, Ivo, MZOS ) ( CroRIS)
MZOS-098-0982934-2744 - Površinske sile na atomskoj skali u istraživanju mora i nanotehnologiji (Svetličić, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb