Pregled bibliografske jedinice broj: 429224
Emisije i ponori CO2 – izazovi i mogućnosti za kompaniju INA d.d.,
Emisije i ponori CO2 – izazovi i mogućnosti za kompaniju INA d.d., // Imaju li nafta i plin energetsku zamjenu u ovom stoljeću? / Krištafor et al. (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga naftnih inženjera i geologa (HUNIG), 2009. str. 79-80 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 429224 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Emisije i ponori CO2 – izazovi i mogućnosti za kompaniju INA d.d.,
(CO2 emissions and sinks – the challenges and opportunities for INA Plc.)
Autori
Boromisa, Ana-Matria ; Tišma, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Imaju li nafta i plin energetsku zamjenu u ovom stoljeću?
/ Krištafor et al. - Zagreb : Hrvatska udruga naftnih inženjera i geologa (HUNIG), 2009, 79-80
Skup
5. međunarodni znanstveno-stručni skup o nafntnom gospodarstvu
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 29.09.2009. - 01.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
emisije CO2; CSS tehnologije; INA; klimatske promjene
(CO2 emissions; CSS technologies; INA; climate change)
Sažetak
Upravljanje emisijom stakleničkih plinova jedno je od područja koje sve značajnije utječe na poslove odluke i tržišni položaj INE d.d. Provedba mjera usmjerenih na smanjivanje emisije stakleničkih plinova povećava troškove poslovanja, a razvoj kapaciteta za skladištenje CO2 može doprinijeti provedbi politika suzbijanja klimatskih promjena. Ekonomske koristi skladištenja u značajnoj mjeri ovisit će o preuzetim obvezama Hrvatske za post-Kyoto razdoblje, cijenama emisije i skladištenja. Pilot projekti sekverstacije i utisa CO2 ukazuju na njihov značajna tehnički i komercijalni potencijal, a njegov se značaj razmatra na državnoj i na razini INE. Međunarodne inicijative suzbijanja klimatskih promjena ukazuju na trend povećanja troškova vezanih uz emisije, što povećava i potencijalnu ekonomičnost skladištenja CO2 . S druge pak strane, globalna ekonomska i financijska kriza utječe na redoslijed provedbe politika. Obveze se u Hrvatskoj uvode sporije od najava, poduzete mjere za sada ne daju očekivane rezultate, a cijena emisija niža je od razine koja bi ekonomski opravdala veće korištenje alternativnih tehnologija. Takav trend upućuje na zaključak da u kratkom roku neće značajnije poskupiti emisija, ali se očekuje da će kasnije provedba politike ograničavanja i prilagodbe na klimatske promjene biti skupa. Za INU to podrazumijeva da ulaganja u CSS predstavljaju trošak u kratkom roku, ali značajan potencijal u srednjem i dugom roku. Dosadašnje iskustvo u upravljanju emisijama na razini INE ukazuje na potrebu za konsolidaciju i dopunu sustava praćenja podataka o korištenim gorivima (vrstama, ogrjevnim vrijednostima), te na inzistiranju na dosljednoj provedbi Uredbe o jediničnim naknadama, korektivnim koeficijentima i pobližim kriterijima i mjerilima za utvrđivanje naknade na emisiju u okoliš ugljikovog dioksida (i njezinim izmjenama) kako bi se valorizirala Inina ulaganja u zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Valoriziranje postojećih ulaganja dovode do ušteda na naknadi do 10 mln kn godišnje. Ujedno, takvim se pristupom stvara osnova za prepoznavanje i valoriziranje ranog djelovanja u slučaju besplatne podjele emisijskih dozvola. Razvoj tehnologija, uključujući kroz EOR projekt, stvara preduvjete za bolje pozicioniranje u dugom roku te veće mogućnosti upravljanja vlastitim, te sudjelovanja u shemi trgovina emisijama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija