Pregled bibliografske jedinice broj: 429073
Što je kognitivna neurologija?
Što je kognitivna neurologija? // Neurologia Croatica, 58(Suppl. 3) / Hajnšek Sanja, Petravić Damir, Petelin Gadže Željka (ur.).
Zagreb: Klinika za neurologiju, KBC Zagreb i Hrvatsko neurološko društvo, 2009. str. 34-35 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 429073 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Što je kognitivna neurologija?
(What is cognitive neurology?)
Autori
Mubrin, Zdenko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Neurologia Croatica, 58(Suppl. 3)
/ Hajnšek Sanja, Petravić Damir, Petelin Gadže Željka - Zagreb : Klinika za neurologiju, KBC Zagreb i Hrvatsko neurološko društvo, 2009, 34-35
Skup
V Hrvatski neurološki kongres
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 30.09.2009. - 04.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Kognitivna neurologija; metode; klinički izazovi
(Cognitive neurology; methods; clinical chalenges)
Sažetak
Nova saznanja kognitivne neuroznanosti zadnjih godina unaprijedila su razumijevanje o neuralnoj osnovici spoznajnih funkcija i ponašanja. Područje djelovanja kognitivne neurologije usmjereno je na mentalnu aktivnost koja obuhvaća spoznajne funkcije, emocionalne promjene i socijalno ponašanje. Osnovni cilj je karakterizacija fenomenologije i patofiziologije intelektualnih funkcija u odnosu na poremećaj moždane funkcije, klinička dijagnostika i liječenje takvih smetnji. Spoznajne funkcije od primarnog interesa su pažnja, pamćenje, jezik i govor, složene motoričke vještine, visoki stupanj percepcijskog procesiranja kao i „ frontalne“ ili „ izvršne“ kognitivne funkcije koje se odnose na rješavanje problema, apstraktno mišljenje, planiranje, programiranje ponašanja i aktivnosti i slično. Na žalost, klinička neurologija nije do sada uspješno slijedila nova saznanja niti ih djelotvorno prenijela na dijagnostiku i liječenje bolesnika s bolestima SŽS-a. Stoga je osnovna uloga kognitivnog neurologa da utvrdi prirodu i proširenost kognitivnog ograničenja neuroloških bolesnika. Kognitivna neurologija obuhvaća tri osnovne vrste kliničkih sindroma koji se odnose na ; 1) difuzne i višestruke žarišne promjene koje utječu na spoznaju i ponašanje na primjer u demenciji i akutnoj smetenosti ; 2) sindrome udružene s žarišnim moždanim oštećenjima kao što su afazija, amnezija, agnozija, apraksija i 3) pojavnost psihijatrijskih simptoma u tijeku neuroloških bolesti kao što su potištenost, strepnja, promjene osobnosti, psihoze što se može uočiti kod epilepsije, cerebrovaskualrnih bolesti, traume mozga, multiple skleroze itd. Metode koje se koriste u kognitivnoj neurologiji su različite funkcionalne i neuroanatomske metode oslikavnja mozga, napredne neurofiziološke i sonološke tehnike, neuropsihologijski testovi i kliničke ocjenske ljestvice, različite neurokemijske tehnike, a u novije doba i genetske analize sa svrhom ne samo detaljnje dijagnostike već i pronalaženja boljeg načina farmakološkog i nefarmakološkog liječenja i rehabilitacije nedostatnih spoznajnih funkcija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-0131484-0032 - Sustav poremećaja kortikalnih funkcija u neurološkim bolestima (Klepac, Nataša, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Klinički bolnički centar Zagreb
Profili:
Zdenko Mubrin
(autor)