Pregled bibliografske jedinice broj: 429070
Pristup dijagnostici i liječenju dilatativne kardiomiopatije u pasa
Pristup dijagnostici i liječenju dilatativne kardiomiopatije u pasa // Zbornik sažetaka Znanstveno stručnog sastanka "Veterinarska znanost i struka" / Kozačinski, L. ; Maltar-Strmečki, N. ; Štoković, I. (ur.).
Zagreb: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2009. str. 120-121 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 429070 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pristup dijagnostici i liječenju dilatativne kardiomiopatije u pasa
(Dilated cardiomyopathy in dogs: diagnosis and treatment)
Autori
Torti, Marin ; Matijatko, Vesna ; Šmit, Iva ; Mrljak, Vladimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka Znanstveno stručnog sastanka "Veterinarska znanost i struka"
/ Kozačinski, L. ; Maltar-Strmečki, N. ; Štoković, I. - Zagreb : Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2009, 120-121
ISBN
978-953-6062-73-7
Skup
Znanstveno stručni sastanak "Veterinarska znanost i struka"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.10.2009. - 02.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
dilatativna kardiomiopatija; psi; dijagnoza; liječenje
(dilated cardiomyopathy; dogs; diagnosis; treatment)
Sažetak
Dilatativna kardiomiopatija česta je, i u nekih pasmina značajna, bolest srčanog mišića velikih i gigantskih pasmina pasa (pr. njemačka doga, irski vučji hrt, njufaundlender itd.). Razlikuju se najmanje dva osnovna fenotipa bolesti: (1) dilatativna kardiomiopatija karakterizirana sistoličkom disfunkcijom, sa smanjenjem broja vlakana koja su valovitog izgleda, i (2) dilatativna kardiomiopatija koju prate ventrikulske tahiaritmije, degeneracija, fibroziranje i masna infiltracija miocita. Iako se pretpostavlja da se radi o genetski nasljednoj bolesti, trenutno ne postoje skrining testovim kojima bi se otkrila sklonost dilatativnoj kardiomiopatiji. Skrinig se temelji na provođenju ehokardiografske pretrage i/ili 24-satne elektrokardiografske pretrage (Holter EKG) u pasmina s povećanim rizikom od oboljevanja. Trenutno postoje smjernice za dijagnostiku dilatativne kardiomiopatije u pasa predložene od strane Europskog udruženja veterinarskih kardiologa (ESVC, European Society of Veterinary Cardiology) iz 2003. godine, no one će se u skoroj budućnosti mijenjati, prvenstveno zbog razvoja novih dijagnostičkih metoda. Liječenje dilatativne kardiomiopatije u pasa provodi se kombinacijom lijekova: inhibitora konvertaze angiotenzina, pozitivnih inotropa, diuretika i antiaritmika. Sa primjenom lijekova započinjemo tek u pasa sa znakovima zastojnog (kongestivnog) zatajivanja srca, jer je vrlo malo znanstvenih dokaza da primjena lijekova u prekliničkom stadiju dilatativne kardiomiopatije ima utjecaja na konačan ishod bolesti, odnosno da posjeduje profilaktički učinak.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-0532266-2220 - Odgovor akutne faze i aktivnost plazmatskih sustava u babeziozi (Mrljak, Vladimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb