Pregled bibliografske jedinice broj: 428993
Fitoplankton u hiperhalinim morskim jezerima, istočni Jadran
Fitoplankton u hiperhalinim morskim jezerima, istočni Jadran // Zbornik sažetaka / 10. hrvatski biološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem / Besendorfer V., Kopjar N., Vidaković-Cifrek Ž., Tkalec M., Bauer N., Lukša Ž. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko biološko društvo, 2009. str. 257-257 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 428993 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fitoplankton u hiperhalinim morskim jezerima, istočni Jadran
(Phytoplankton in the hyperhaline marine lakes, eastern Adriatic)
Autori
Carić, Marina ; Jasprica, Nenad ; Čalić, Marijeta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka / 10. hrvatski biološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem
/ Besendorfer V., Kopjar N., Vidaković-Cifrek Ž., Tkalec M., Bauer N., Lukša Ž. - Zagreb : Hrvatsko biološko društvo, 2009, 257-257
ISBN
978-953-6241-07-1
Skup
Hrvatski biološki kongres (10 ; 2009 ; Osijek)
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 14.09.2009. - 20.09.2009
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
fitoplankton; hranjive soli; eutrofikacija; morska jezera
(Phytoplankton; Nutrients; Eutrophication; Marine Lakes)
Sažetak
Mala i Velika Solina su hiperhalina morska jezera udaljena oko devet kilometera od Šibenika. U Maloj Solini najveća dubina je 1 m, a u Velikoj 1, 5 m. Oba su jezera povezana s morem uskim kanalom. Uzorci za analizu fizikalno-kemijskih paramatera i fitoplanktona su sakupljeni mjesečno u razdoblju od studenoga 1999 do listopada 2000. Uzorci su uzimani 5-L Niskinovim crpcem na dubini 0, 5 m. U ovom radu po prvi put se prikazuju podaci o strukturi i sezonskoj raspodjeli fitoplanktona u hiperahilinim ekosustavima u Jadranskom moru, kao i odnos fitoplanktona s osnovnim ekološkim parametrima. Pri tome posebno se analizirao odnos abundancije fitoplanktona i molarnih omjera hranjivih soli. Tijekom goodine u jezerima se razlikuju dva razdoblja: euhalino – mezotrofno od prosinca do svibnja, te hiperhalino – eutrofno od lipnja do studenoga. Limitacija hranjivim solima utvrđena je u jezerima i odražava se na sezonski sastav fitoplanktona. Dijatomeje i dinoflagelati su glavne skupine mikrofitoplanktona (stanice veće od 20 µ m). Dijatomeje su najbrojnije u razdoblju od studenoga do siječnja kada su temperature i saliniteti bili niski, a koncentracije nitrata i amonijaka visoke. Abundancija dijatomeja se smanjila u ožujku kada je koncentracija silikata bila znatno niža od konstante poluzasićenja za obalne dijatomeje. Udio dinoflagelata u abundanciji mikrofitoplanktona postaje značajan u lipnju u Maloj Solini, te u ožujku u Velikoj Solini. Taj se trend nastavlja u razdoblju kada su temperatura, salinitet, koncentracije fosfata i silikata bile visoke.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Kemija, Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
275-0000000-3186 - Struktura planktonskih populacija u trofičkom gradijentu u južnom Jadranu (Batistić, Mirna, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Dubrovniku