Pregled bibliografske jedinice broj: 428992
Uloga wbtA i iglC gena u unutarstaničnom razmnožavanju Francisella tularensis u Acanthamoeba castellanii
Uloga wbtA i iglC gena u unutarstaničnom razmnožavanju Francisella tularensis u Acanthamoeba castellanii, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 428992 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga wbtA i iglC gena u unutarstaničnom razmnožavanju Francisella tularensis u Acanthamoeba castellanii
(The role of wbtA and iglC genes in intracellular replication of Francisella tularensis within Acanthamoeba castellanii)
Autori
Mrvčić, Valentina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
03.09
Godina
2009
Stranica
34
Mentor
Šantić, Marina
Ključne riječi
Francisella tularensis; tularemija; Acanthamoeba castellanii; wbtA i iglC geni
(Francisella tularensis; tularemia; Acanthamoeba castellanii; wbtA and iglC genes)
Sažetak
Francisella tularensis je mali, gram – negativni, fakultativno anaerobni, pleomorfni kokobacil. Pri niskim temperaturama ostaje mjesecima vitalna u blatu, vodi i leševima životinja. Poznate su četiri podvrste Francisella tularensis: tularensis (tip A), holartica (tip B), mediasiatica i novicida. Francisella tularensis uzročnik je tularemije, zoonoze od koje obolijevaju divlji glodavci i zec. Bolest se među životinjama širi direktnim i indirektnim kontaktom, hranom, vodom i insektima. Čovjek se najčešće zarazi kontaktom sa zaraženom životinjom, jedenjem zaraženog mesa, ugrizom životinje ili insekta, vodom, zrakom itd. Eksperiment je rađen s ciljem dobivanja podataka o utjecaju gena na unutarstanično razmnožavanja Francisella tularensis u Acanthamoeba castellanii. Dobro je poznato da su vrste Acanthamoeba domaćini brojnim unutarstaničnim patogenima, kao Francisella, Legionella, Chlamydia i Mycobacterium. U ovom radu praćeno je razmnožavanje Francisella tularensis LVS i njezine mutante wbtA u Acanthamoeba castellanii. wbtA je prvi gen lipopolisaharidnog O – antigena, pa se njegovom inaktivacijom gubi O – antigen, te također slabi unutarstanično razmnožavanje i virulencija u mišjim modelima. Također, je praćen rast i razmnožavanje Francisella tularensis subsp. novicida i njezine mutante iglC u Acanthamoeba catellanii. Pokazano je da je iglC gen, kao dio Francisella patogenog otoka, bitan činitelj virulencije Francisella tularensis. Naši rezultati pokazuju da se Francisella tularensis subsp. novicida razmnožava u Acanthamoeba castellanii, te da iglC gen ima važnu ulogu u njenom razmnožavanju i replikaciji. Također, pokazali smo da se Francisella tularensis LVS slabije razmnožava od podvrste novicida. Rezultati pokazuju i važnost wbtA gena za razmnožavanje Francisella tularensis LVS u Acanthamoeba castellanii.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-0621273-0950 - Francisella tularensis-unutarstanični život i patogeneza tularemije u miša (Šantić, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka