Pregled bibliografske jedinice broj: 428988
Uloga clpB i mglB gena u unutarstaničnom razmnožavanju Francisella tularenisis u Acanthamoeba castellanii
Uloga clpB i mglB gena u unutarstaničnom razmnožavanju Francisella tularenisis u Acanthamoeba castellanii, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 428988 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga clpB i mglB gena u unutarstaničnom razmnožavanju Francisella tularenisis u Acanthamoeba castellanii
(The role of clpB and mglB genes in intracellular replication of Francisella tularensis within Acanthamoeba castellanii)
Autori
Iljazović, Aida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
03.09
Godina
2009
Stranica
35
Mentor
Šantić, Marina
Ključne riječi
Francisella tularensis; Acanthamoeba castellanii; clpB i mglB geni
(Francisella tularensis; Acanthamoeba castellanii; clpB and mglB genes)
Sažetak
Francisella tularensis je mali gram-negativni kokobacil sposoban inficirati velik broj staničnih tipova od kojih su glavni makrofagi za razmnožavanje in vivo. Uzročnik je tularemije, akutne febrilne bolesti koja se pretežno javlja kod glodavaca i zečeva, koji su ujedno i rezervoar, a nedavna istraživanja tu svrstavaju i slobodnoživuće amebe. Vektori prijenosa su člankonošci. Postoje četiri podvrste F. tularensis: tularensis (tip A), holartica (tip B), mediasiatica i novicida. Od navedenih samo F. tularensis subsp. tularensis i F. tularensis subsp. holartica uzrokuju bolest kod ljudi. Obje su vrlo zarazne te infektivna doza iznosi svega 10 CFU (eng. colony forming units). Uloga clpB i mglB gena F. tularensis u unutarstaničnom preživljavanju unutar stanica Acanthamoeba castellanii je nepoznata. Naši rezultati su pokazali kako se divlji sojevi LVS i novicida razmnožavaju unutar stanica A. castellanii i preživljavaju 48 sati nakon infekcije. No, mutanta mglB preživljava do 12 sati nakon infekcije, al se ne razmnožava. Mutanta s inaktivnim clpB genom koji kodira za protein (FTTO624) koji se eksprimira u stresnim situacijama za bakteriju, pokazuje manji defekt za rast unutar stanica A. castellanii te preživljava u stanicama ameba i 7 dana nakon infekcije, slično divljem soju. Naši rezultati jasno ukazuju na važnost mglB gena za unutarstanično razmnožavanje F. tularensis subsp. novicida u A. castellanii. Suprotno tome clpB gen pokazuje manje značajnu ulogu u intracelularnom preživljavanju bakterija u stanicama protozoa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-0621273-0950 - Francisella tularensis-unutarstanični život i patogeneza tularemije u miša (Šantić, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Marina Šantić
(mentor)