Pregled bibliografske jedinice broj: 428985
Uloga ggt i iglD gena u razmnožavanju Francisella tularensis unutar Acanthamoeba castellanii
Uloga ggt i iglD gena u razmnožavanju Francisella tularensis unutar Acanthamoeba castellanii, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 428985 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga ggt i iglD gena u razmnožavanju Francisella tularensis unutar Acanthamoeba castellanii
(The role of ggt and iglD genes in intracellular replication of Francisella tularensis within Acanthamoeba castellanii)
Autori
Zaharija, Zlata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
02.09
Godina
2009
Stranica
46
Mentor
Šantić, Marina
Ključne riječi
Francisella tularensis; Acanthamoeba castellanii; ggt mutanta; iglD mutanta
(Francisella tularensis; Acanthamoeba castellanii; ggt mutant; iglD mutant)
Sažetak
Francisella tularensis je gram-negativna, fakultativna unutarstanična bakterija, koja može uzrokovati tešku bolest, tularemiju, u ljudi i životinja. Izolirana je u više od 250 divljih vrsta, uključujući ribe, ptice, vodozemce, zečeve, vjeverice, voluharice, krpelje i muhe. Podnosi teške uvjete , i dokazano je da preživljava u vodi i blatu više od jedne godine.Prirodni rezervoar u vodi su praživotinje uključujući mnoge vrste ameba. Prijašnji rezultati pokazali su preživljavanje i rast F. tularensis LVS u A. castellanii. Nema dokaza o ulogi gama-glutamil transpeptidaze (ggt) u unutarstaničnom preživljavanju I razmnožavanju F. tularensis LVS unutar A. castellani. Naši rezultati pokazuju da se F. tularensis LVS razmnožava u A. castellanii s pikom infekcije pri 48 sati. Na naše iznenađenje, ggt mutanta nije se prestala razmnožavati u A. castellanii. Ovi podaci se ne slažu s prijašnjim istraživanjima u stanicama sisavaca gdje je ovaj gen ključan za unutarstanično razmnožavanje F. tularensis LVS u makrofagima. Naši rezultati ukazuju na razlike između dva okolišna uvjeta koji utječu na preživljavanje i patogenost F. tularensis. Rezultati također pokazuju da i iglD gen ima važnu ulogu u unutarstaničnom razmnožavanju F. tularensis subsp. novicida unutar Acanthamoeba castellanii.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-0621273-0950 - Francisella tularensis-unutarstanični život i patogeneza tularemije u miša (Šantić, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Marina Šantić
(mentor)