Pregled bibliografske jedinice broj: 428850
Harač i drugi zločini u Mažuranićevom spjevu "Smrt Smail-age Čengića" i u suvremenom narodnome pripovijedanju
Harač i drugi zločini u Mažuranićevom spjevu "Smrt Smail-age Čengića" i u suvremenom narodnome pripovijedanju // Zbornik: Ivan Mažuranić (1814-1890) i Crna Gora / prof. dr. sc. Milorad Nikčević (ur.).
Cetinje : Osijek: HCDP "Croatica - Montenegrina" RH & CKD "Montenegro - Montenergina" u Osijeku & Institut za crnogorski jezik i jezikoslovlje "Vojislav P. Nikčević" - Cetinje,, 2011. str. 379-411 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 428850 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Harač i drugi zločini u Mažuranićevom spjevu
"Smrt Smail-age Čengića" i u suvremenom narodnome
pripovijedanju
(Poll tax and other crimes in “The Death of Smail
Aga”, narrative poem by Mažuranić, and in
contemporary folk narration)
Autori
Dragić, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik: Ivan Mažuranić (1814-1890) i Crna Gora
/ Prof. dr. sc. Milorad Nikčević - Cetinje : Osijek : HCDP "Croatica - Montenegrina" RH & CKD "Montenegro - Montenergina" u Osijeku & Institut za crnogorski jezik i jezikoslovlje "Vojislav P. Nikčević" - Cetinje,, 2011, 379-411
ISBN
978-953-7589-07-3
Skup
Dani Ivana Mažuranića (1814.-1890.)
Mjesto i datum
Cetinje, Crna Gora, 27.09.2009. - 01.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
„Pravo prve bračne noći“, „Danak u krvi“, stradanja kršćana, grobovi mučenica, svatovska groblja.
(right of the first (wedding) night, tribute in blood, Christian sufferings, martyr graves, wedding party’s graveyard.)
Sažetak
Polumilenijski turski zločini nad kršćanima ostavili su najbolniji trag u narodnome pamćenju. Najbolnije su patnje kršćana bile Pravo prve bračne noći (Ius primae noctis) po kojem su kršćanke svoju prvu bračnu noć morale provesti s begom, agom, pašom ili drugim turskim vlastodršcima. Mnoge su kršćanke ostajale trudne te su nakon toga rađale djecu svojih krvnika silovatelja. Neke su djevojke kazivale silovatelju za koga se trebaju udati, a ako bi ih odbio, njihov odabranik morao je pobjeći ili bi bio pogubljen. Mnogo je povijesnih predaja koje kazivači i danas o tome pripovijedaju. Iznimno je težak, bolan i gnusan bio i Danak u krvi – odvođenje kršćanskih djevojaka u hareme a mladića u janjičare. Među mnogobrojnim svjedočanstvima je i ono kojemu je svjedočio Splitski nadbiskup Bernard Zane koji je 1512. g. zapisao da je svojim očima gledao kako Turci otimaju djecu s majčinih grudi ; siluju žene pred njihovim muževima ; starce i starice, kao nepotreban plijen, ubijaju pred djecom i unučadima. O iznimno teškom položaju kršćana svjedoči i Benedikt Kuripešič koji je 1530. g. u diplomatskoj misiji, proputovao Bosnom i između ostalog zapisao: “U spomenutom kraljevstvu Bosni našli smo tri naroda i tri vjere. Prvo su starosjedioci Bošnjaci, koji su rimo-kršćanske vjere.(…) Drugo su Srbi, koje oni zovu Vlasima. (… ) Treći su narod pravi Turci. Ti naročito, ratnici i činovnici, s velikim tiranstvom vladaju objema prije spomenutim narodima, kršćanskim podanicima.” Mnoga svjedočanstva o Pravu prve bračne noći nalaze se i u pisanoj književnosti, a među mnogobrojnim velikanima pisane riječi iznimno mjesto pripada Petru Petroviću Njegošu i Ivanu Mažuraniću. U pjevanju «Harač» Mažuranićeva spjeva «Smrt Smail- age Čengića» o tomu svjedoče stihovi: (…) I za noćcu obredom djevojku. / (…) I za noćcu na obred djevojku. / (…) A gdje za noć mlađanu djevojku, (…) / Golem je broj kazivača koji i danas pripovijedaju o tome gnusnom pravu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Povijest, Etnologija i antropologija