Pregled bibliografske jedinice broj: 427969
Skladbe Slavka Zlatića u Državnom arhivu u Pazinu
Skladbe Slavka Zlatića u Državnom arhivu u Pazinu // Glazbeno obrazovanje u Istri tijekom stoljeća - u spomen Slavku Zlatiću, zbornik radova s Trećeg međunarodnog muzikološkog skupa / Gortan-Carlin, Ivana Paula (ur.).
Novigrad: Pučko otvoreno učilište Novigrad - Cittanova, 2004. str. 65-76 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 427969 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Skladbe Slavka Zlatića u Državnom arhivu u Pazinu
(The Compositions of Slavko Zlatić in the National Archives of Pazin)
Autori
Gortan-Carlin, Ivana Paula
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Glazbeno obrazovanje u Istri tijekom stoljeća - u spomen Slavku Zlatiću, zbornik radova s Trećeg međunarodnog muzikološkog skupa
/ Gortan-Carlin, Ivana Paula - Novigrad : Pučko otvoreno učilište Novigrad - Cittanova, 2004, 65-76
ISBN
953-97511-6-0
Skup
Treći međunarodni muzikološki skup Iz istarske glazbene riznice "Glazbeno obrazovanje u Istri tijekom stoljeća - u spomen Slavku Zlatiću"
Mjesto i datum
Grožnjan, Hrvatska; Novigrad, Hrvatska, 20.09.2002. - 21.09.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
muzikologija; Slavko Zlatić; glazba; Istra
(musicology; Slavko Zlatić; music; Istra)
Sažetak
Znajući da se dio skladateljeve ostavštine čuva u Državnom arhivu u Pazinu dok se ne otvori « Zlatićeva» soba, koja će čuvati svu njegovu glazbenu ostavštinu autorica članka je popisala Zlatićeve skladbe iz Državnog arhiva, kao doprinos budućem istraživanju života i rada skladatelja Slavka Zlatića. Prema popisu skladbi Slavka Zlatića objavljenih u knjizi Andrije Tomašeka Slavko Zlatić - kronika života i rada, Slavko Zlatić je od 1929. godine do 1985. godine napisao 90 kompozicija, od čega je jedna nedovršena. Najviše je pisao za zbor (muški, ženski ili mješoviti) 25, slijedi 14 skladbi za glas i klavir, 8 za dječji zbor i scensku glazbu, 5 za zbor i klavir, 4 klavirske skladbe, 3 za 2 glasa i klavir te za glas, zbor i klavir, 2 kvarteta, 2 simfonijski orkestar, 2 zbor i sekstet, 1 skicu za operu, 1 komorni orkestar, 1 kvintet, 1 ofertorij, 1 veliki orkestar, muzika za TV emisije i dr. Tekstovi su najčešće narodni. Prema saznanjima, skladbe Slavka Zlatića, rukopisi i tiskovine, nalaze se u arhivu Hrvatskog glazbenog Zavoda u Zagrebu, Državnom arhivu u Pazinu i u privatnoj zbirci gospođe Marije Zlatić. Pregledavajući spisak skladbi Andrija Tomaška s izvorima u Državnom arhivu u Pazinu koji se čuvaju pod « Ostavština Slavka Zlatića» , od kut. 27 do kut. 31., autorica članka dolazi do zaključka da u Državnom arhivu Pazin nema svih navedenih skladbi s Tomašekova popisa, no ima nekoliko nespomenutih skladbi. Neevidentirane skladbe su: Kastavska balada, Rane studijske kompozicije (Gloria in excelsio Deo, Varijacije na božićnu temu) (1927.), Nadgrobnica (1937.), Da voskresnet Bog (1935.), Išla dujina žita žet, Plesna suita, Skica za Bas relief, Vizija rata, op. 8, Obrada za « Četiri makedonske pjesme» , Skica za Sjaj mjeseče, Tri popijevke za glas i klavir, (1934.)
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti