Pregled bibliografske jedinice broj: 425368
SVECI-ZAŠTITNICI GLAVE I OD GLAVOBOLJE U KRŠĆANSKOJ TRADICIJI
SVECI-ZAŠTITNICI GLAVE I OD GLAVOBOLJE U KRŠĆANSKOJ TRADICIJI // Medicina : glasilo Hrvatskoga liječničkoga zbora, Podružnica Rijeka, 45 (2009), 2; 172-178 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 425368 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
SVECI-ZAŠTITNICI GLAVE I OD GLAVOBOLJE U KRŠĆANSKOJ TRADICIJI
(SAINTS - PROTECTORS OF HEAD AND HEADACHE IN CHRISTIAN TRADITION)
Autori
Škrobonja, Ante ; Muzur, Amir
Izvornik
Medicina : glasilo Hrvatskoga liječničkoga zbora, Podružnica Rijeka (0025-7729) 45
(2009), 2;
172-178
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
glavobolja; povijest medicine; sveci zaštitnici; religija
(Headache; history of medicine; patron saints; religion)
Sažetak
Cilj: Evidentirati svece kojima se u kršćanskoj tradiciji pripisuje moć zaštite glave i zaštite od glavobolje te objasniti njihov odnos ili simboličko značenje. Metode: Razrada literature koja se bavi hagiografijama svetaca, sakralnom ikonografijom i liturgijom kao i posjećivanje crkava, samostana i muzeja. Rezultati. Nakon višegodišnjeg istraživanja u sakralnoj literaturi i umjetnosti uočeno je da, između stotinu poznatih svetaca zaštitnika, 14-ero njih uvaženi su zaštitnici od glavobolje. Šest je primjera na kojima se vidi povezanost njihove mučeničke smrti, koja je u četiri slučajeva povezana s odrubljivanjem glave nakon mučenja (Apolonija, Dionizije, Eustorgije, Pankracije), ili nakon napada razbojnika (Petar Veronski), a u jednom je slučaju svetac bio usmrćen kamenovanjem (Stjepan Prvomučenik). Troje je bolovalo od kronične teške glavobolje koju je uspješno nadvladavalo snagom vjere. (Franjo Asiški, Katarina Sijenska i Marija Magdalena de´Pazzi). U četiri slučaja riječ je o karizmaticima koji su sugestijom liječili glavobolju ili su od nje izliječili poznate osobe, poput Crijake, Ubalda, Udalrika i Vinka Fererskog. Jedino u slučaju sv. Anastazije nije poznat razlog njenog uvrštavanja u ovu skupinu svetih zaštitnika. Zaključak. Izloženi primjeri govore o tome kako interdisciplinarni pristup sakralnoj umjetnosti i tradiciji dovodi do brojnih drugih saznanja koja prelaze okvire religijskih poruka. U ovom slučaju doprinose povijesti medicine u najširem smislu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-1012555-0795 - Medicinski elementi u sakralnoj tradiciji na području Riječke nadbiskupije (Muzur, Amir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Amir Muzur
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus