Pregled bibliografske jedinice broj: 424622
Traheotomija ili intubacija, alternative u rješavanju respiracijske insuficijencije tijekom infektivnih bolesti u dječjoj dobi
Traheotomija ili intubacija, alternative u rješavanju respiracijske insuficijencije tijekom infektivnih bolesti u dječjoj dobi // Liječnički vjesnik, 115 (1993), 11-12; 342-346 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 424622 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Traheotomija ili intubacija, alternative u rješavanju respiracijske insuficijencije tijekom infektivnih bolesti u dječjoj dobi
(Tracheostomy or intubation, alternatives in the treatment of respiratory failure during infectious diseases in childhood)
Autori
Knezović, Ivica ; Vukelić, Dalibor ; Božinović, Dragomir
Izvornik
Liječnički vjesnik (0024-3477) 115
(1993), 11-12;
342-346
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
Intubacija; endotrahealna; Traheotomija; Respiracijska insuficijencija; Zarazne bolesti; Dijete
(Intubation; intratracheal; Tracheostomy; Respiratory insufficiency; Communicable diseases; Child)
Sažetak
Traheotomija i intubacija komplementarne su metode za rješavanje akutne respiratorne insuficijencije (ARI). U Klinici za infektivne bolesti "Dr.F.Mihaljević" u Zagrebu, u jedinici za intenzivno liječenje djece (JIL) liječeno je u razdoblju 1987.-1991. stotinu bolesnika (n=100), djece većinom s teškim infektivnim bolestima tijekom kojih je došlo do razvoja ARI, 95/100 bolesnika bilo je intubirano, a 11/100 bolesnika traheotomirano. Većina bolesnika je zbog tijeka bolesti zahtijevala i umjetnu ventilaciju (96%). Komplikacije vezane za traheotomiju/intubaciju javile su se u 49% intubiranih i 100% traheotomiranih. Smrtni ishod u naših bolesnika nije u svezi s treheotomijom/intubacijom, odnosno respiratornom potporom. Ukupna smrtnost naših bolesnika od 17% rezultat je nepovoljna tijeka i komplikacija teških infektivnih bolesti, a najviše su pogođena novorođenčad i dojenčad. Iz rezultata ove retrospektivne studije izdvajamo da se u većine bolesnika, poglavito onih s infekcijama središnjega živčanog sustava (SŽS), ARI razvija kao posljedica poremećaja izmjene plinova. Nazotrahealna (NT) intubacija pokazala se optimalnom metodom rješavanja ARI u dječjoj dobi, a traheotomija je nadopunjuje ili zamjenjuje u stanovitim indikacijama. Ove metode rješavanja ARI uvelike su pridonijele povoljnom ishodu bolesti u većine (83%) naših bolesnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinika za infektivne bolesti "Dr Fran Mihaljević"
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EMBASE (Excerpta Medica)
- MEDLINE