Pregled bibliografske jedinice broj: 424606
Utjecaj pridruživanja Europskoj uniji na strateške planove obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
Utjecaj pridruživanja Europskoj uniji na strateške planove obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava // Agronomski glasnik, 71 (2009), 2; 161-176 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 424606 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj pridruživanja Europskoj uniji na strateške
planove obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
(The impact on the accession to the European Union
on family farms' strategic plans)
Autori
Franić, Ramona ; Kumrić, Ornella ; Hadelan, Lari
Izvornik
Agronomski glasnik (0002-1954) 71
(2009), 2;
161-176
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
strategija ; poljoprivreda ; poljoprivredna politika ; Hrvatska ; Europska unija
(strategy ; agriculture ; agricultural policy ; Croatia ; European Union)
Sažetak
S obzirom na izvjestan pristup Hrvatske Europskoj uniji, hrvatski poljoprivrednici su uglavnom zabrinuti za svoju budućnost u uvjetima otvorenog europskog tržišta, osobito zbog činjenice da u Hrvatskoj prevladavaju usitnjena, nekonkurentna i staračka gospodarstva s visokim troškovima proizvodnje. Takva obilježja poljoprivrede, suprotna načelima ekonomije razmjera, utječu na povećan oprez i bojazan od posljedica pridruživanja Europskoj uniji. Nove okolnosti i postupna prilagodba zajedničkoj poljoprivrednoj politici Europske unije već sad snažno utječu na odabir strategija i ciljeva gospodarstava. Stoga su ciljevi ovog rada bili ustanoviti kako hrvatska obiteljska poljoprivredna gospodarstva ocjenjuju svoje poslovne izglede u uvjetima pristupa Europskoj uniji, identificirati pozitivna i negativna očekivanja od tog procesa i predložiti mjere agrarne politike koje bi trebale popratiti njihova očekivanja. Istraživanja provedena u Hrvatskoj, u razdoblju od 2004. do 2007. godine pokazuju da neka, osobito manja gospodarstva, namjeravaju odustati od poljoprivredne aktivnosti i smatraju da nisu sposobni natjecati se u novim, europskim uvjetima, a druga, krupnija i vitalnija gospodarstva, u pristupu vide izazov i pozitivna očekivanja u vidu urednijeg poslovanja, korist od otvaranja tržišta i organiziraniji odnos države prema poljoprivredi. Ipak, najveći broj ispitanika ne namjerava provesti značajnije promjene u sljedećih 5 godina, ili planira nastaviti s proizvodnjom za svoje potrebe i iz hobija. Rezultati ovakvog istraživanja mogu poslužiti donositeljima agrarno-političkih odluka u identificiranju i razumijevanju ciljanih skupina i zbog toga jasnijem osmišljavanju programa i mjera za pojedine skupine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-178-1782223-2213 - Razvoj modela za ocjenu državne intervencije u hrvatskoj poljoprivredi (Franić, Ramona, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts