Pregled bibliografske jedinice broj: 42421
Rezultati poredbenih ispitivanja anionskih tenzida u ovlaštenim laboratorijima
Rezultati poredbenih ispitivanja anionskih tenzida u ovlaštenim laboratorijima // Knjiga sažetaka sa 6. stručnog sastanka laboratorija ovlaštenih za ispitivanje voda / Raspor, Biserka ; Ledecki, Zlatko ; Širac, Siniša (ur.).
Zagreb: Hrvatske vode, 2000. str. 35-37 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 42421 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rezultati poredbenih ispitivanja anionskih tenzida u ovlaštenim laboratorijima
(Results of interlaboratory testing of anionic surfactants)
Autori
Hršak, Dubravka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka sa 6. stručnog sastanka laboratorija ovlaštenih za ispitivanje voda
/ Raspor, Biserka ; Ledecki, Zlatko ; Širac, Siniša - Zagreb : Hrvatske vode, 2000, 35-37
Skup
6. stručni sastanak laboratorija ovlaštenih za ispitivanje voda
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 23.05.2000. - 26.05.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
anionski tenzidi; ovlašteni laboratoriji
(anionic surfactants; interlaboratory testing)
Sažetak
Od ustrojstva 1991. godine Ovlašteni referentni laboratorij (ORL) u Zavodu za istraživanje mora i okoliša Instituta "Ruđer Bošković" sustavno provodi međulaboratorijska poredbena ispitivanja pojedinih pokazatelja kakvoće voda u Ovlaštenim laboratorijima koji rade na ispitivanju prirodnih i otpadnih voda za potrebe Državne uprave za vode i Hrvatskih voda. Cilj međulaboratorijskih poredbenih ispitivanja je ocjena i provjera rada Ovlaštenih laboratorija te unapređenje rada i uspostava sustava osiguranja kakvoće u tim laboratorijima. Osim nekih fizikalno-kemijskih pokazatelja (kloridi, sulfati, cijanidi, fenoli, ulja i masti, hranjive soli, ukupni fosfor i dušik, KPK, BPK, suspendirana tvar i pH-vrijednost) tijekom 1999. godine ORL je proveo međulaboratorijska poredbena ispitivanja anionskih tenzida s kontrolnim uzorcima pripremljenim u Institutu za vode VITUKI (Institute for Water Pollution Control) iz Budimpešte.
Anionski tenzidi su važan pokazatelj onečišćenja suvremenim sredstvima za pranje i čišćenje koja imaju široku primjenu u domaćinstvu i u raznim gospodarskim djelatnostima koja nakon uporabe dospjevaju u otpadne vode. Treba naglasiti da u našim uvjetima, zbog nedostatka uređaja za obradu otpadnih voda, anionski tenzidi velikim dijelom dospjevaju izravno u prirodne vode. Osim anionskih tenzida, suvremena sredstva za pranje i čišćenje sadrže sve veću količinu neionskih i kationskih tenzida, pa prisutnost anionskih tenzida u otpadnim i prirodnim vodama obično ukazuje i na prisutnost drugih tenzida i ostalih sastojaka sredstava za pranje i čišćenje. Svi ti sastojci zajedno mogu imati znatno veći štetni učinak na biljni i životinjski svijet u vodenom okolišu nego što se to obično može procijeniti na osnovi izmjerenih vrijednosti anionskih tenzida.
Međulaboratorijskim poredbenim ispitivanjima anionskih tenzida prethodila je anketa koju je proveo ORL u svim laboratorijima koji su zaključno s ožujkom 1999. godine imali ovlaštenje ili su bili u postupku izdavanja ovlaštenja za ispitivanje kakvoće prirodnih i otpadnih voda. Osnovni cilj ankete bio je utvrditi koji ispitni laboratoriji određuju odnosno planiraju određivati anionske tenzide u prirodnim i/ili otpadnim vodama, te koju metodu primjenjuju za ta ispitivanja. Analizom rezultata ankete na koju je odgovorilo 43 od ukupno 48 anketiranih laboratorija, utvrđeno je da veliki broj laboratorija (33) određuje ili namjerava određivati anionske tenzide u otpadnim vodama, a znatno manji broj laboratorija (19) određuje taj pokazatelj u prirodnim vodama. Na osnovi te ankete načinjen je plan poredbenih ispitivanja.
U prvom terminu (lipanj 1999.) poredbenim ispitivanjima pristupilo je 13 laboratorija, a kontrolni su uzorci sadržavali anionske tenzide u koncentracijama koje se očekuju u prirodnim vodama (0,1 i 0,3 mg/L MBAS). U drugom terminu (studeni 1999.) u poredbenim ispitivanjima sudjelovalo je 24 laboratorija, a kontrolni su uzorci sadržavali anionske tenzide u koncentracijama koje se očekuju u otpadnoj vodi (2,16 i 6,50 mg/L MBAS).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA