Pregled bibliografske jedinice broj: 423824
Prakse urbanog stanovništva u zbrinjavanju kućanskog otpada
Prakse urbanog stanovništva u zbrinjavanju kućanskog otpada // Socijalna ekologija, 18 (2009), 2; 132-156 (podatak o recenziji nije dostupan, izvorni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 423824 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prakse urbanog stanovništva u zbrinjavanju kućanskog otpada
(Practices of Urban Population in Domestic Waste Management)
Autori
Stanić, Sanja ; Buzov, Ivanka ; Galov, Marija
Izvornik
Socijalna ekologija (1330-0113) 18
(2009), 2;
132-156
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, izvorni rad, znanstveni
Ključne riječi
ekološko djelovanje; ekološka osjetljivost; gospodarenje otpadom; percepcija okoliša; problem otpada i smeća; recikliranje
(ecological behavior; ecological sensitivity; waste management; environment perception; issue of waste and rubish; recycling)
Sažetak
Neosporno je kako u suvremenom društvu smeće i otpad postaju ekološki problemi čije je rješavanje od iznimne važnosti. Izuzev tehnoloških rješenja i strategija unutar gospodarenja otpadom, u pogledu smanjenja komunalnog otpada od iznimne su važnosti svakodnevna ponašanja pojedinaca. U radu su prezentirani rezultati istraživanja praksi urbanog stanovništva u zbrinjavanju otpada iz domaćinstva, koje je provedeno s temeljnom svrhom determiniranja ekološke osjetljivosti ispitanika na problem otpada. Prema postignutim rezultatima općenito se može kazati kako, kada su u pitanju svakodnevne prakse zbrinjavanja određenih vrsta otpada iz domaćinstva, ne postoji većinska osjetljivost. Ispitanici u većoj mjeri zbrinjavaju ambalažni otpad, negoli druge istraživane vrste otpada koje nisu uključene u sustav otkupa, dok se s obzirom na demografske i socioekonomske značajke određene skupine pokazuju osjetljivijima od drugih. Smanjenje stvaranja otpada konstatirano je u pet ponašanja koja prakticira više od polovine ispitanika, pri čemu u nekim aspektima nadilaze postotak ispitanika koji zbrinjavaju ambalažni otpad. Spremnost za ekološko djelovanje na problemu otpada u većini aktivnosti pokazalo je manje od polovine ispitanika. Za razliku od rezultata svakodnevnih praksi i voljnosti za djelovanje, ispitanici pokazuju iznimno visoko vrednovanje okoliša u Hrvatskoj, visoko procjenjuju potrebu za ekološkom edukacijom, pokazuju brigu i važnost rješavanja problem smeća i daju prednost ekološkom očuvanju u odnosu na gospodarski rast. Međutim, ta se obazrivost očigledno ne pojavljuje kao motiv djelovanja u svakodnevnim praksama zbrinjavanja otpada, niti se u većoj mjeri nastavlja kroz ekološko djelovanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
177-1300855-3326 - TITIUS: Porječje Krke - baština i sociokulturni razvoj (Pilić, Šime, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Geobase
- Worldwide Political Science Abstracts
- Scopus