Pregled bibliografske jedinice broj: 423264
Filogenetska analiza endemičnog školjkaša Congeria kusceri Bole, 1962 (Dreissenidae, Bivalvia)
Filogenetska analiza endemičnog školjkaša Congeria kusceri Bole, 1962 (Dreissenidae, Bivalvia), 2009. (rektorova nagrada).
CROSBI ID: 423264 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Filogenetska analiza endemičnog školjkaša Congeria kusceri Bole, 1962 (Dreissenidae, Bivalvia)
(Phylogenetic analysis of endemic bivalve Congeria kusceri Bole, 1962 (Dreissenidae, Bivalvia))
Autori
Patarčić, Inga ; voditelj Ćetković, Helena ; Bilandžija, Helena
Izvornik
Filogenetska analiza endemičnog školjkaša Congeria kusceri Bole, 1962 (Dreissenidae, Bivalvia) ; Prirodoslovno-matematički fakultet-Biološki odsjek ; Sveučilište u Zagrebu
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, rektorova nagrada
Godina
2009
Ključne riječi
Congeria kusceri; 16S rRNA; 18S rDNA; COI; stigobiontni školjkaš
(Congeria kusceri; 16S rDNA; 18S rDNA; COI; stygobitic bivalve)
Sažetak
Congeria kusceri Bole1962 je jedini školjkaš na svijetu koji živi u podzemlju. Također je jedini preživjeli predstavnik roda Congeria koji je bio široko rasprostranjen u geološkoj prošlosti te je stoga živi fosil i tercijarni relikt. Zbog izuzetno disjunktnog areala te izolacije pojedinih populacija upotrijebljeni su genetički markeri 16S rDNA, COI i 18S rDNA kako bi se istražilo postoje li razlike između populacija vrste C. kusceri iz različitih lokaliteta u Hrvatskoj i BiH, te kakvi su odnosi roda Congeria prema drugim školjkašima iz porodice Dreissenidae. Analize su rađene na uzorcima iz šest različitih lokaliteta: Doljašnica ponor, Jama u Predolcu, Žira ponor, Pukotina u tunelu polje Jezero – Peračko blato, Suvaja i Markov ponor. Marker COI je varijabilniji (4 različita haplotipa i 52 varijabilna mjesta na 6 uzoraka) od 16S markera (5 različitih haplotipa i 13 varijabilnih mjesta na 18 uzoraka), te je pogodniji za analizu unutarvrsne raznolikosti. U uzorcima iz lokaliteta Jama u Predolcu i Pukotina u tunelu polje Jezero – Peračko blato zabilježena je varijabilnost i unutar populacija. Analiza 18S rDNA pokazala je samo tri promjene unutar sekvenci C. kusceri, ali se 18S rDNA pokazala kao dobar genetički marker za analizu filogenetskih odnosa na razini vrsta i rodova. Na 18S rDNA filogenetskom stablu rod Congeria čini zasebnu, jasno definiranu cjelinu unutar porodice Dreissenidae. Sva tri markera pokazala su da se jedinke s lokaliteta Suvaja i Markov ponor genetički razlikuju od ostalih lokaliteta, ali i međusobno. Takvi genetički rezultati su u skladu sa biogeografskim podacima. Populacije iz Markovog ponora i Suvaje su udaljene od ostalih lokaliteta, ali i međusobno, što je rezultiralo izolacijom i dovelo do određenog stupnja divergencije. Congeria kusceri je izuzetno ugrožena zbog ljudskih aktivnosti. Ova vrsta predstavlja fenomen faune Hrvatske te je važno genetički okarakterizirati i zaštititi svaku pojedinu populaciju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982913-2874 - Geni i genomi: struktura, funkcija i evolucija (Ćetković, Helena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb