Pregled bibliografske jedinice broj: 423035
Utjecaj cinka na kadmijem uzrokovane promjene u rastu i aktivnosti antioksidacijskih enzima u vodenoj leći
Utjecaj cinka na kadmijem uzrokovane promjene u rastu i aktivnosti antioksidacijskih enzima u vodenoj leći, 2009., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Biološki odsjek, Zagreb
CROSBI ID: 423035 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj cinka na kadmijem uzrokovane promjene u rastu i aktivnosti antioksidacijskih enzima u vodenoj leći
(Effects of zinc on cadmium induced changes in growth and activity of antioxidative enzymes in duckweed)
Autori
Ričko, Nikolina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet, Biološki odsjek
Mjesto
Zagreb
Datum
13.07
Godina
2009
Stranica
47
Mentor
Vidaković-Cifrek, Željka
Neposredni voditelj
Tkalec, Mirta
Ključne riječi
kadmij; cink; katalaza; askorbat-peroksidaza; pirogalol-peroksidaza; oksidacijski stres; Lemna minor L.
(Cadmium; Zinc; Catalase; Askorbate-peroxidase; Pirogalol-peroxidase; Oxidative stress; Lemna minor L.)
Sažetak
Povišena količina teških metala (Cd i Zn) nepovoljno utječe na rast i razvoj vodenih biljaka. Kadmij (Cd) je neesencijalni i toksični element, dok je cink (Zn) esencijalni element potreban za aktivnost nekih enzima i ima važnu ulogu u stabilizaciji proteina i membrana. Cilj pokusa bio je istražiti djelovanje Cd i Zn na vodenu leću, Lemna minor L., široko rasprostranjenu jednosupnicu koja se često koristi kao testni organizam. U hranjivu podlogu za uzgoj vodene leće dodan je kadmij (10 µ ; M), cink (100 µ ; M i 200 µ ; M) te kombinacija kadmija i cinka (Cd 10 µ ; M + Zn 100 µ ; M te Cd 10 µ ; M + Zn 200 µ ; M). U istraživanju je praćen rast biljke i aktivnost antioksidacijskih enzima katalaze (CAT), askorbat-peroksidaze (APOX) i pirogalol-peroksidaze (POX). Uočena je značajna inhibicija rasta biljaka tretiranih kadmijem i pojava kloroze listića već šestog dana pokusa. Enzimi katalaza i peroksidaza su pokazivali različite stupnjeve aktivnosti pod utjecajem tretmana istraživanim metalima. Biljke tretirane kadmijem imale su izrazito povišenu aktivnost CAT već trećeg dana pokusa, dok u uzorcima tretiranim i kadmijem i cinkom to povišenje aktivnosti nije bilo toliko izraženo. Aktivnost APOX je bila povišena u određenim tretmanima tek šestog dana pokusa, a aktivnost POX nije se značajno mijenjala. Iz spomenutih rezultata može se zaključiti da kadmij uzrokuje oksidacijski stres u biljci što dovodi do aktivacije antioksidacijskih enzima, prvenstveno katalaze. Cink, te kombinacija kadmija i cinka također uzrokuju oksidacijski stres i induciraju aktivnost antioksidacijskih enzima, ali u manjoj mjeri od kadmija. U tretmanima u kojima su bili prisutni kadmij i cink, primijećeno je da je cink ublažio učinak kadmija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1191196-1202 - Molekularni mehanizmi odgovora hrvatskih endemičnih i rijetkih biljaka na stres (Pevalek-Kozlina, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb